בתהליך..המתן בבקשה.

ליאת זמיר הנדסת תנועה / בלוג

קצת על מתקני חניה בישראל

19/11/2020 23:15

מתקני חניה- לפני 15 שנה יזמים ולקוחות פרטיים היו שואלים , מה זה?
היום זה ידוע כי מדובר במוצר חיוני בפרויקטים של תמ"א 38, בניה חדשה, חניונים ציבוריים ועוד.

מתקני חניה מהווים כבר שנים פתרון למצוקת החניה, נותנים מענה נוח וזמין לדיירים בבנייני מגורים ולעובדים במתחמי משרדים. המגוון הרחב של פתרונות החניה הקיימים, דוגמת מערכות חניה מכניות, מערכות חניה רובוטיות-אוטומטיות או חניונים חצי אוטומטיים, מאפשרים ניצול מקסימאלי של נפח הבניה הקיים ומיקסום מקומות חניה בהתאם לכמות החניות הנדרשת ולצורכי הדיירים. בכך הם מספקים פתרון לכל תצורה קיימת, מורכבת ומאתגרת ככל שתהיה.
גם בארץ השימוש בפתרונות חניה צובר תאוצה. היקף גדול של בניית מגדלי מגורים ועסקים, צפיפות עירונית גדלה, פרויקטי תמ"א ופינוי-בינוי בשכונות ותיקות- כל אלו מגבירים את הצורך בפתרונות חניה איכותיים, מהירים, זמינים, בטוחים ונוחים, הן במרחבים הפרטיים והן במרחבים הציבוריים.
קיימים מספר יתרונות מרכזיים של מגוון מתקני חניה והם:
א.הגדלת כמות החניות בשטח נתון:
מתקני החניה ממקסמים את כמות המכוניות שיכולות לחנות באותו השטח ובכך מהווים פתרון משתלם ומצוין, הן לדיירים והן ליזם.
ב.מרחב חניה בטוח : הדיירים נהנים ממרחב חניה בטוח ומרווח, ממתקנים בטוחים לשימוש המאפשרים חניה זמינה, וחוסכים זמן יקר בחיפוש אחר מקום חניה פנוי. מצידו של היזם, שימוש בפתרונות חניה כאלו מאפשר מכירת דירה עם חניה צמודה בעלות גבוהה יותר ושיווק הפרויקט כולו כמשפר איכות חיים.
ג.נגישות וגמישות החניה:
בזכות מתקני חניה, יכולים הדיירים בבניין לחנות בקלות בכל חניה פנויה, ללא צורך בשוטטות ארוכה אחרי חניה במרחב ציבורי . בנוסף, ישנה נגישות מלאה של הרכבים לבעליהם, ללא תלות ב"חונים" אחרים. כשמדובר בחניונים גדולים ברחבי הערים, מתקני חניה מאפשרים לנהג להגיע לרכב – או לרכב להגיע אל הנהג – בתוך זמן קצר.
ד.חווית משתמש אידיאלית: גם חווית המשתמש שודרגה ובזכות התקדמות טכנולוגית בתחום, ישנם כרגע פתרונות חניה חכמים המעניקים חוויה חדשה של שירות קל בטוח ונגיש, והכל – בלחיצת כפתור. לדוגמא, אפליקציה להפעלת מתקן חניה.
ה.ידידותיים לסביבה: בעזרת הוספת מתקני החניה ניתן להימנע מחפירה לעומק של קומות חניה תת-קרקעית נוספות והתמודדות עם השפלת מי תהום, תהליך יקר הדורש הוצאות כלכליות ותפעוליות רבות בבטן האדמה. כמו כן, מתקני החניה משתלבים לרוב בפיתוח הסביבתי של האזור, בניין או אזור עסקים, ותרומה נוספת חשובה לא פחות- היות וישנה חניה קרובה וזמינה, אין צורך בחיפוש ממושך של חניה פנויה כך שבפועל "חסכנו" בזיהום האוויר.

התקנת מתקן חניה למי כדאי לבדוק ומתי?

1.דיירי בניינים:
המתגוררים בבניין שמתעתד לעבור תהליך התחדשות עירונית (תמ"א או פינוי-בינוי), או בבניין עם חניון קיים בו כמות החניות לא נותנת מענה לכל הדיירים.
2.חברות יזמות:
חניה היא פקטור משמעותי בקבלת החלטות נדל"ניות.
3.חברות ניהול ואחזקה בבעלות חניונים ציבוריים או מסחריים.

חייבת להדגיש כי לאור היתרונות הרבים צריך לקחת בחשבון כי מתקני חניה דורשים תפעול , תיחזוק ולעיתים יש תקלות המצריכות ביקור טכנאי מטעם חברת המתקנים.חברות המתקנים המוכרות בשוק נותנות שירות. אני ממליצה לשאול מלקוחות שמשתמשים כיום במתקני חניה של חברה זו או אחרת.ולקבל חוות דעת .
תגובות

ליאת זמיר יועצת תנועה

ייעוץ ותכנון