בתהליך..המתן בבקשה.

יפעת בן הרוש סומך עורכת דין בקרית טבעון דיני עבודה נדלן נזיקין צוואות יפוי כח מתמשך 04-6010650 / בלוג

על צוואה כתרופת הרגעה

07/01/2018 10:39

 • לפני כמה שבועות, בדיוק כאשר התכוננתי לצאת לסידורים, התפרץ למשרדי אדם לא כ"כ צעיר ושאל האם אני עורכת צוואות.

  השבתי שכעיקרון כן, אך אני בדרכי החוצה ואשמח אם נקבע פגישה מסודרת בהמשך השבוע.

  הוא היה נסער מאוד והשיב לי כי הוא חייב לערוך צוואה עוד היום ואם לא אצלי, בכוונתו לדפוק על דלתם של כל עורכי הדין בסביבה עד שמישהו יקבל אותו.

  שאלתי אותו בהלצה האם הוא עומד למות בקרוב, והוא השיב בחיוב. במצב דברים כזה, לא יכולתי לסרב לו, הזמנתי אותו לשבת ולספר לי מה הבהילות שגרמה לו לעזוב הכל ולרוץ לחפש מישהו שיערוך לו צוואה.

  הוא סיפר לי שבצילום ריאות גילו אצלו כתם על הריאה. שאלתי אותו - כמה זמן נתנו לו הרופאים, ואולי בכלל תחלים מזה? והוא השיב בשאלה - כמה אנשים את מכירה שהחלימו מסרטן הריאות? מסתבר שאני חולה במחלה חשוכת מרפה, וכאשר אלף, אני רוצה להשאיר אחרי הכל מסודר.

  מה יש לומר על תשובה שכזו, מלבד להזמין אותו לשבת ולהתחיל לברר מה רצונותיו בכדי לערוך לו צוואה, וזה בדיוק מה שעשיתי.

  ביקשתי ממנו להביא עד נוסף לצוואה, ולאחר כ 10 דקות הגיעה גברת שרטנה בציניות מדוע הוא מטריד אותה בשעה מוקדמת בבוקר כאשר הוא יודע כי היא נחתה לפנות בוקר מטיסה ארוכה, ושהוא סתם היסטרי ובטח הרופאים עשו טעות כי לדעתה הוא בריא כמו שור.

  בין לבין התנהלה שיחה נעימה על נושאים שונים, ערכתי לו צוואה והוא יצא מהמשרד רגוע הרבה יותר.

  אחרי כשבועיים פגשתי את אותה גברת נחמדה שהיתה עדה לצוואה בסופרמרקט. שאלתי אותה לשלומה ולאחר רגע זיהתה אותי כ"עורך-דינית שעזרה לידי שלה".

  כמובן ששאלתי לשלום ידידה, והיא השיבה - את יודעת? הוא בריא כמו שור, בדיוק כמו שחשבתי. לא היה כתם בצילום ולא כלום. הוא סתם חשב. ואז הוסיפה - לפחות כעת הוא רגוע, הוא עשה צוואה וזה מה שהוא היה צריך לעשות באותו הרגע כדי להירגע.

  כמובן ששמחתי מאוד לשמוע את הבשורה וביקשתי שתמסור לו בריאות טובה ואריכות ימים.

  מסתבר שעבור אותו לקוח, הצוואה שימשה כתרופת הרגעה... 

  ועכשיו רגע ברצינות - צוואה אינה מיועדת רק למבוגרים. צוואה מיועדת לכל מי שמעוניין שאם חס וחלילה יקרה הגרוע מכל והוא ילך לעולמו טרם זמנו, ענייניו יועברו ליקרים לו בדיוק בהתאם לרצונו, שהרי רוב הנפטרים לא בוחרים את המקום ואת הזמן, טרגדיות עשויות לקרות ולכן מומלץ שנחשוב רגע קטן על יקירנו ורכושנו ונבטיח כי אם חס וחלילה יקרה הגרוע מכל, נכסינו יחולקו באופן בו אנו רוצים וליקירנו יהיה קל יותר.

  כך, כאשר יש בני זוג, נהוג לערוך צוואה הדדית במסגרתה בד"כ הרכוש כולו עובר לבן הזוג שנותר בחיים עם הוראות מי יירש לאחר פטירת בן הזוג שנותר בחיים.

  כאשר יש רצון לחלוקה אחרת מהחלוקה לפי חוק הירושה, יש מקום לערוך צוואה ולפרט מי יירש מה (ולעיתים חשוב גם לפרט מדוע).

  כאשר אדם קיבלת בשורה קשה ומרגיש שעולמו חרב עליו ושהוא חייב להשאיר אחריו הוראות מסודרות ליורשיו, גם במקרה כזה מומלץ לערוך צוואה.

  וכן, גם במקרה בו אדם חושב שקיבל בשורה קשה (כמו במקרה שתואר) ומרגיש שהוא חייב לנקוט בצעד כדי להבטיח את יורשיו, זה בדיוק הזמן לערוך צוואה, ולהירגע.

  חוץ מזה, שבקרב עורכי הדין יש סברה כי עריכת צוואה היא מתכון לאריכות ימים ובריאות טובה...


תגובות

יפעת בן הרוש

עו"ד בצפון - דיני עבודה, נז...

עסקים מומלצים בתחום

אייל קימל עורך דין אייל קימל עורך דין
אייל קימל עורך דין
רונית בן מאיר רונית בן מאיר
רונית בן מאיר
אבי בלזם עו"ד ויועץ משפטי פרקטי אבי בלזם עו"ד ויועץ משפטי פרקטי
אבי בלזם משרד עו"ד