בתהליך..המתן בבקשה.

אלקה יפה - יוזמת פורטל מעגלי החיים סדנאות ייעוץ ומידע / בלוג

כתבו עלי בידיעות הקיבוץ

06/09/2014 20:48

 • הקיבוצניקית מביאה את העתיד למבוגרים  האתר של ד"ר אלקה יפה מאלונים מספק חומר חשוב לפנסיונרים בכלל, ולוותיקי הקיבוצים בפרט

  ארנון לפיד 

  פורסם: 01.09.14, 08:29
  ד"ר אלקה יפה מפורטל שלה "מעגלי החיים 60, שנות הזהב", ואנחנו נענים ברצון, אבל מבקשים, בתמורה, להביא לידיעת קוראינו כמה פרטים עליה, והיא מסתייגת: "לאורך חיי, בכל הפרויקטים שהייתי מעורבת בהם, ובכל הכנסים שבהם השתתפתי, תמיד הצגתי את הנושא, את המחקר, ולא את עצמי. אני מעדיפה להישאר בצל".

   עוד על עולם הסקר אינטרנט: לכמה קיבוצים יש אתרים

   ובכל זאת: היא עלתה בגיל שש מרומניה, חיה עם משפחתה בזכרון-יעקב, אחר-כך בטבעון, וכשהתגייסה, הצטרפה לגרעין נח"ל "אילתה" של "הנוער העובד והלומד", והיתה בין מקימי קיבוץ אילות.

  שבע שנים חייתה שם עם איציק, בעלה, נחלאי ירושלמי, ואז עלו צפונה, כדי ללמוד - הוא בטכניון, על מלגה של רפא"ל, היא ב"אורנים" ובאוניברסיטת חיפה - והתגוררו במעמד "חברים-אורחים", באלונים.

  בקיבוץ עמדו, כנראה, על איכויותיהם (ולחזור אל הגרעין המתפרק באילות כבר לא היה טעם), והציעו להם חברות, וכבר 45 שנים הם שם. וכשבעלה עסק בהקמה ובניהול של מפעל "אלגת" בקיבוץ, המייצר ציפויי אלומיניום, עשתה אלקה את מה שהיא הכי אוהבת ויודעת: למדה.

  מה למדת?

  אלקה יפה: "כל מה שאפשר. חינוך וגיאוגרפיה באוניברסיטת חיפה, ובאורנים - לתואר שני בתוכניות לימודים והדרכה, ולתואר שלישי בהכשרת מורים והעצמתם, לקראת כניסה להוראה".

  והקיבוץ אפשר לך את הלוקסוס הזה?

  "הכל היה באישור ודרך הקיבוץ, לא על חשבון עבודה, אלא אחריה. הייתי מורה למדעים בחטיבת הביניים, ואחראית על תוכנית הסטאז' בהוראה באורנים".

  את טיפוס למדני?

  "אפשר להגיד. היה לי הסכם מראש עם בעלי: הוא רצה הרבה ילדים, ואני רציתי הרבה לימודים".

  ומי זכה?

  "שנינו. יש לנו חמישה ילדים - לשמחתנו, אחת הבנות ובעלה בנו עכשיו בית בקיבוץ - ואני למדתי כל מה שרציתי. הוא תמיד עודד אותי. אפילו כשהתלבטתי בעצמי אם כן או לא, הוא תמיד היה בעד".

  לפני שלוש שנים, כשפרשה לפנסיה, אמרה לבעל התומך שלה: "אחרים רוצים לכתוב ספר, אני רוצה לבנות אתר אינטרנט", והוא, כמובן, עודד. "נכון שיש 


  לא־מעט אתרים שפונים פחות או יותר לאותו מגזר, של העומדים בפני פרישה לפנסיה", מסבירה אלקה, "והם רועשים ובעלי אמצעים".


   והאתר שלך?

  "האתר שלי יותר צנוע, אבל ממוקד וענייני, ומספק חומר חשוב בכל העניינים הרלוונטיים, עם היבטים ספציפיים לפנסיונרים בקיבוצים. אגב, אני מאמינה שתוך שניים-שלושה עשורים יהיה העתיד שייך למבוגרים, כי יש להם יותר זמן פנוי, יותר ידע, יותר רצונות ויותר יכולות להגשים אותם. בכל אופן, כרכזת צוות הפנסיה באלונים, למדתי ורכשתי הרבה ידע בנושא, שהוא חדש ומעניין".

   ובלא-מעט קיבוצים, גם עצוב ומקומם.

  "נכון, ולפחות באלונים אנחנו משתדלים לשפר ולתקן. הפנסיה אצלנו עומדת כיום על 3,500 ש"ח, אבל מתקיימים דיונים אסטרטגיים במטרה להגדיל את הסכום, שיהיה יותר צודק והוגן. לכן גם נכנסתי לפעילות בנושא. כבר שנתיים, לאט-לאט, אנחנו מתקדמים אל היעד שאני מקווה להגיע אליו - 5,000 ש"ח, שיחד עם קצבת הביטוח הלאומי מאפשרים קיום סביר".

   אלקה מזמינה להיכנס לאתר, להתרשם, להיעזר, להתעדכן, וכמובן להעיר, להציע, להוסיף, "שיהיה דינמי, מתוך כוונה שיתקיים דיאלוג עם הגולשים, ונוכל לשדרג את המידע באתר על־פי צרכיו של הגיל המבוגר".

   ועל הלימודים, ויתרת?

  "לגמרי לא. אני כל הזמן לומדת, גם בנושאים טכניים - איך מפעילים ומקדמים אתר - וגם בנושאים אחרים. ב'יו-טיוב' יש הרצאות נהדרות. אותי מעניינים במיוחד נושאים הקשורים לאיכות חיים ולתוחלת חיים. אני מקדישה שעות ללימודים דרך האינטרנט".

   ועוד באה בטענות לנכדים שנמצאים בו שעות...

  "ממש לא. אני נמצאת שם הרבה יותר מהם".

תגובות

ד"ר אלקה יפה - מידע לגיל הזהב

מומחית בייעוץ לגיל הזהב - ב...

עסקים מומלצים בתחום

ענת חבצלת ענת חבצלת
Hart-man