בתהליך..המתן בבקשה.

אבי הוברמן / בלוג

נטוורקינג בסין.

01/01/2016 16:44

 •  

  יום אחד ביקשתי משותפתי הסינית להזמין עבורי חדר בבית מלון, לארבעה לילות, באחת הערים בסין. ציינתי כי מדובר במלון ברמה של ארבעה כוכבים, במחיר של כשמונים דולר ללילה. זו לא הייתה הפעם הראשונה שהיא עשתה זאת עבורי, ולכן התפלאתי כשהיא התקשרה אליי כמה ימים לאחר שיחתנו וסיפרה שאינה מצליחה למצוא חדר במחיר שביקשתי.


  זה נראה לי מוזר. נכנסתי לאתרי האינטרנט ולהפתעתי, מצאתי חדרים פנויים במלונות אחדים במחיר שרציתי. למחרת התקשרה אליי שותפתי וסיפרה שוב, באכזבה, שהיא עדיין לא מצליחה להשיג חדר במחיר שנקבתי. אם אסכים, אמרה, יש חדרים במחיר מאה ועשרים דולרים.


  לא הייתה לי ברירה, והסכמתי. המחיר נשמע הגיוני. זו הייתה תקופה של תערוכות רבות עם מספר רב של משתתפים, והנחתי שהתפוסה בבתי המלון בערים הללו תהיה מלאה. אישרתי את המחיר, ושותפתי ביצעה את ההזמנה.


  בית המלון שנבחר היה קרוב לנמל התעופה, לנוחות כולם. טסתי לסין בהתאם ללוח הזמנים שנקבע, נחתי ונסעתי במונית לבית המלון. כשהגעתי, הופתעתי לרעה. המקום היה קטן וחשוך, איש מאנשי הצוות לא דיבר אנגלית, והחדר היה עלוב למראה. לא האמנתי שאני נמצא במלון ברמה של ארבעה כוכבים. התקשרתי לשותפתי לשאול מה קרה. הייתי משוכנע שהיה אפשר למצוא מקום עם תנאים טובים יותר מאלה.
  מתשובתה הבנתי את שאירע. מחיר כל ארבעת הלילות בבית המלון הזה היה מאה ועשרים דולר, וכך נאלצתי לישון בחדר שמחירו שלושים דולר ללילה.

  זו תרבות המקום המיוחד הזה במזרח הסין.


  זה מתחיל מרגע הנחיתה

   

  רק נחתת בסין...מגיעים לאסוף אותך...מזהים אחד את השני , ועומדים...האם לחייך? איך  לתת יד ?...איך לעמוד? ..מה עם המזוודה ?...מה לומר ?


  אתה  מיד מבחין שהכול שונה...ואתה במבוכה.

   

  ממשיכים לפגישה...

  . אתה מנסה להיות ענייני, הרי אתה ישראלי מתחיל לשוחח על עסקים,  ואותם מעניין, רק מי אתה ? איך ומי במשפחה ? מזג האוויר בישראל ?


  ממשיך לנהל דיון ומחכה לתגובה ,  במקרה הטוב  המבוגר יענה, ובמקרה הגרוע יותר יחייכו ,,,,,,, הבינו !  לא !  אין לך מושג......


  תנסה להסביר שוב בהרמת קול, תוסיף קצת  תנועת ידיים,  או הבעת פנים.....הסיני שואל,  קרה לך משהו ?,אולי,  כדאי שתלך לנוח. לא נורא...נמשיך מחר...אבל, מחר  אתה מתוכנן להיות במקום אחר מחר.


  וכך יום יום אתה נחשף  להתמודדויות שגרתיות : איך מתנהגים בלובי המלון, במסעדה, במשרד. בבית המארח. ועוד ועוד.


  כן ,  סין אחרת , כי מקור האנרגיה התרבותית  הסינית  אחר ושונה מאצלנו.

  - הסינים חושבים אחרת.

  ..... מדברים אחרת.

  ....... מתנהגים אחרת....


  ואנסה לתאר את אחד ממקורות האנרגיה של סין, והוא עבודה בשדות האורז.


  שדה אורז הדורש עבודה ומיומנויות מיוחדות. "פאדיז" היא שלוליות רדודות (בדרך כלל בעומק של 15 ס"מ) בהן מקפידים על עומק המים המתאים. יש צורך לפלס את השלולית ולאטום אותה ממעבר משלולית אחת לשנייה.


  יישור השדות, הצפה, הפיכת הקרקע לבוצית על-ידי שילוח תאואים בשדות. חריש במחרשת עץ בעזרת שור, תאו או אדם; סילוק העשבים, זריעה במשתלה, עקירה לאחר 25-50 יום ושתילה בשדות מצופי מים, במרחק  10-15 ס"מ זו מזו.כך  האורז  צומח במים עד הבשלתו, אחרי הקציר מייבשים את השדות. העבודה מפרכת בגב כפוף לאורך שעות ארוכות במשך היום  ונעשית  כולה בידיים.  העובדים רכונים בשורה מסודרת לכיוון העבודה ,בניהול ותיאום של קצב העבודה.

   חקלאות האורז דורשת תרבות חקלאית מפותחת  ושיתוף פעולה הדדי ומאורגן של כפרים שלמים.. של כול המשפחה, שכנים, אנשי הכפר.

  כלומר , מתפתחת כאן תרבות של שיתוף. עבודה קשה, הקפדה על פרטים, כושר סבילות, שקדנות. משמעת חזקה.

  מכאן שהיה קל לסינים לבנות על תשתית זו גם קווי ייצור ארוכים עם עובדים ממושמעים, דבר שהפך אותם  לאזור התעשייה של העולם.

   

  לעומתם, אצלנו  מקור האנרגיה התרבותי- הוא  האדם המטפל בצאן,  בעיזים או כבשים, לכל היותר הוא נעזר בכלב רועים , לוקח בתרמילו פת אוכל יומית, ואולי חליל שיפיג את השעמום.

  רעה הצאן יצא עם שחר.  אבל לבדו. והתנהלותו הייתה בהתאם לשטחי המרעה המקריים באזור מגוריו, , כך שעיסוקו העיקרי של האדם הוא באינדיבידואליזם  למחייתו, אומנם הוא התפתח לעצמאות כי נאלץ להתמודד לבדו בניהול מרעה הצאן או בהתמודדות עם אירועים שקראו בדרך ובמהלך היום,דבר שהפך אותו לעצמאי,בעל כושר אלתור, גמישות. וכד. 

   

  דוגמה קטנה למהות ההבדל בין מקורות האנרגיה ביו המערב למזרח, ונוסיף לכך את  ההתפתחות המקבילה של התרבויות אשר לא הכירו אחת את השנייה עד למאה ה 15. רק בתחילת המאה ה15 החלו להגיע  הפורטוגזים ולחשוף תרבות שונה ואחרת . התרבויות התפתחו במקביל. ועד היום  אנשי העסקים הנחשפים ומתמודדים בתרבות זו , חשים בשוני, במוזר ובלא ידוע....

   

  הצלחה בעסקים בסין תלוית הכרה, למידה ודעת של ההתנהגויות  והסיטואציות הבסיסיות של חיי יום יום, של תרבות ,כללי משחק מוגדרים מאוד (הרמוניה בין בעלי התפקידים בעבודה , בבית ובמשפחה). טקסית (לא ספונטאנית ודוגרית).

  זוהי תרבות המכוונת יחסים ונטוורקינג ולא מכוונת עסקה,! בעלת  צורת חשיבה שאינה חד משמעית, מכאן שכדי להצליח  להתמודד  בצורת החשיבה השונה- יש לקחת משאבי זמן ארוכים, והמשאב העיקרי הוא  הסבלנות והרגיעה.....
  הסלון של יניב מתארח אצלי בהרצאה מעניינת ומרתקת על נטוורקינג בסין.


  ביום רביעי 20.ינואר 2016.  הכנhttps://www.bizmakebiz.co.il/Members/c3df908e-8a6d-4352-80d2-c10af992d20d/Events/37116/ס טקסט כאן
תגובות

אבי הוברמן

מנהל ויזם לעסקים קטנים

עסקים מומלצים בתחום