בתהליך..המתן בבקשה.

אבי הוברמן / בלוג

תלוש המשכורת של העובד הסיני

23/02/2016 00:29

 • בשנים האחרונות לאור מקרים מפורסמים כמו ההתאבדויות של עובדי חברת FOXCONN המייצרת את מכשירי האייפון הפופולריים עבור חברת Apple, כתוצאה מתנאי עבודה קשים, עייפות מצטברת ועוד, עסקה התקשורת העולמית בנושא תנאי העבודה של העובד הסיני.

  דובר רבות על מפעלי ייצור הנעליים והביגוד של מותגי הספורט המפורסמים Nike ו- Adidas אשר מעסיקים פועלים בתנאים ירודים, מפעלים שהוגדרו בתקשורת כ- "Sweatshops", בהם עובד מרוויח שכר ממוצע של 11$ לשבוע עבור כ-70 שעות בכל שבוע(!), תחת חוקים נוקשים וניצול פיזי ומנטלי.  אך מה ידוע לנו על תלוש המשכורת של העובד הסיני?  האם הוא מפריש לפנסיה, מס הכנסה, כנהוג במדינות רבות בעולם?
  בכדי להבין יותר טוב יש ללכת כמה עשורים אחורה. בעבר השכר חולק לדרגות שכר לפי השכלה, ותק וניסיון בעבודה ולא בהכרח לפי הביצועים אינדיבידואלים של העובד. השכר היה נקבע ע"י הממשל והיה יכול לעלות כל 7 שנים וברוב המקרים התשלום לעובד הועבר במזומן.  

  כחלק מהרפורמה הכלכלית של סוף שנות ה-70' נעשו שינויים והתאמות בכדי לשפר את היעילות ועובדים יכלו לקבל בונוסים על ביצועים בעבודה.  כמו כן החלו לקום חברות פרטיות ברחבי סין אשר גדלו וצמחו בעשורים האחרונים, אחוז גדול מבין החברות הפרטיות הללו הן בעצם עסק משפחתי, כאשר חלק מחברי המשפחה הם הבעלים וגם עובדים בחברה בעצמם, בכדי לחסוך בעלויות. כמובן שעובדה זו משפיעה על תנאי השכר וסביבת העבודה של העובד הפשוט.

  נקודה חשובה היא גלי ההגירה מאזורי החקלאות והכפר לעבר הערים התעשיות הגדולות אשר הגבירה את התחרות על משרות. תחרות זו גרמה לכך שעובדים הסכימו לעבוד בתנאי עבודה קשים, רק בכדי להתפרנס.

  בשנים האחרונות לאור הביקורת הציבורית בתקשורת והלחץ של חברות בינלאומיות המייצרות מוצרים בסין, יחד עם הצטרפותה של סין לארגון המסחר העולמי (WTO) בראשית שנות ה-2000 , חל שיפור בתנאי העסקה, חוקקו חוקים המגנים על זכויות העובד כגון שכר מינימום, שעות עבודה נוספות ועוד, וחברות כיום מחויבות עפ"י חוק להנפיק תלוש משכורת מסודר לכל עובד.  

  מספר נקודות עיקריות:

  • שעות העבודה הרגילות הן 40 שעות בשבוע (8 שעות בכל יום) ומעבר זה שעות נוספות.
  • על פי חוק העבודה (1994) שעות נוספות מוגבלות ל-3 שעות ליום או 36 בכל חודש.
  • שעה נוספת תהיה בתעריף 150% לכל הפחות במהלך ימי עבודה רגילים.
  • שכר ישולם פעם בחודש
  • מס הכנסה מנוכה במקור רק לפי גובה השכר ואין השפעה של המצב המשפחתי.
  • הפרשות סוציאליות ינוכו ע"י המעסיק והעובד ויעברו לידי הממשל המחוזי
  • ההפרשות הסוציאליות הן- פנסיה, מגורים, ביטוח רפואי, ביטוח אבטלה ועוד.
  • הטבות מסוימות ניתנות לפי סטטוס המגורים (תושב קבע / מהגר)
  • חברות בבעלות הממשל נוטות להעניק לעובד הטבות ותנאים טובים יותר

  בסין ישנם הבדלים ברורים בשכר ובחוקים לפי המחוזות השונים, וזה מתבטא בגובה שכר מינימום שונה ואפילו במבנה שונה של תלוש המשכורת.  לדוגמא בהונג קונג, בא פועל ממשל מקומי עצמאי, לא מנכים מיסים במקור רק מדווחים על גובה השכר, וזאת אחריותו המלאה של העובד להגיש דו"ח שנתי לרשויות ולשלם את המס ישירות בעצמם.

  לסיכום, בשנים האחרונות חל שיפור ניכר בתנאי העבודה והשכר של העובד הסיני ועל פי חוק כל עובד חייב לקבל תשלום משכורת פעם בחודש, לאחר ניכויים סוציאליים כמו מרבית מדינות העולם.

  אך בפועל ישנם מקרים רבים של הלנת שכר, אי תשלום שעות נוספות ואי הפרשה של הטבות, בעיקר בתחומי עבודה כמו בנייה, מסילות ברזל, ועוד.  השכר בסין עדיין נחשב נמוך מאוד בהשוואה למדינות המפותחות ולכלכלות המובילות בעולם כיום.

  מקורות:

  Lihua Wang Joel Nicholson Jun Zhu, (2009),"Pay systems in Chinese state-owned enterprises: a review", Chinese Management Studies, Vol. 3 Iss 4 pp. 328 – 355

  Payroll in China - Simple Payroll rules and complex social benefits management (2013) – ADP Streamline.

  Payroll in Hong Kong – Supporting flexible remuneration policies (2013) - ADP Streamline

  London Sunday Times: Adidas workers on £11 a week in China (2009)


  הכנס טקסט כאן

תגובות

אבי הוברמן

מנהל ויזם לעסקים קטנים

עסקים מומלצים בתחום