בתהליך..המתן בבקשה.

קליניקה לטיפול פרטני זוגי ומשפחתי / בלוג

משפחת המוצא - טוב או רע לזוגיות ? (סיפור מקרה)

03/01/2009 11:57

 • משפחות המוצא שלנו מביאות אל חיינו המון טוב, רצון לנתינה, השקעה ריגשית מרובה ומורשת של תכונות מחשבות ומעשים אשר בונים אותנו כבני אדם ואת משפחתינו העתידית. יש בכך המון יופי.


  יחד עם זאת ישנם מיקרים בהם משפחות המוצא הינן משפחות פולשניות, בהן לא נבנית כמו שצריך הנפרדות בין משפחת המקור לבין המשפחה החדשה, והקשר במקום להיות תומך מכיל ומכוון נהיה קשר מעיק ומאיים.  שרון ויוני (השמות בדויים) נשואים מזה 10 שנים, הורים לשני בנים בני 8 ו- 5.


  הם הכירו - ע"י אביה של שרון אשר העסיק את יוני, התרשם ממנו עמוקות ו"בחר" אותו עבור שרון.


  כיום, בהסתכלות לאחור שרון מספרת כי "העניינים" התגלגלו מהר מדי ויצאו משליטה מבחינתה. שרון הינה בת  בכורה בין 4 בנות, במשפחתה נהוג שהבנות עוזרות בעבודות הבית, (מפנקות את הגבר במשפחה - במקרה זה  האב הינו הגבר היחידי), מבשלות, מנקות ודואגות לסדר ולארגון. שרון מעולם לא הטילה בכך דופי ומגיל מאוד צעיר התגייסה לריטואל המשפחתי. האב עבד בשדה, ודאג לכל מחסורן של האם והבנות ואף הנהיג אותן ביד נוקשה כשהוא מודע לכל הלך מחשבה, תוכנית פעולה ויוזמה של מי מהבנות. מעגל חיים פטריאכלי בו המנהיגות היא אך ורק גברית ואין להטיל בה ספק או עוררין.


  שרון הורגלה בחיים אלה ואף לא ידעה כי ישנן אופציות נוספות. היא ראתה באימה "אישה קטנה" אך כזו שגם     דואגים לכל מחסורה, ולא ביקשה לעצמה יותר מזה. וכך מהר מאוד, בגיל 22 נישאה ליוני ומעט מאוחר יותר   כבר הרתה לו וילדה את בנם הבכור. שרון ויוני גרו בנחלת ההורים, בבית הצמוד שמאחור, כשאביה של שרון  ממשיך כל אותן שנים לפקח על ביתו, לוודא כי היא נאמנה לבעלה ונשארת "אישה קטנה" כמו האם, וכמו שאישה  צריכה להיות - בעיניו. גם יוני בא ממשפחת מוצא בעלת התייחסות פטריאכלית, וגם הוא כמו אביה של שרון דרש ממנה להתמקד בגידול בנם, לעבוד בעבודה לא יותר מדי משמעותית (כזו שלא תאיים עליו) ולחזור הביתה.  קשרים עם חברות במינון נמוך, ידידים מהמין הגברי, אסורים בהחלט. עם הולדת בנם השני, נפטרה אימה של שרון ממחלה, לאחר חודשי סבל קשים. "האחיזה הגברית" של אביה ושל בעלה הלכה והתהדקה סביב שרון. אימה של שרון שהיתה קודם  על מנת להכניס קצת איזונים, רוך והרבה עזרה, לא היתה בשבילה עוד.


  שרון הרגישה שהיא הולכת ונחנקת. שמחת החיים שלה אבדה.


   


  במהלך של "על סף יאוש" הגיעו אליי לטיפול (לאחר שיוני התנגד לו זמן ממושך).


  בחדר הטיפולים פרמנו לאט לאט את החוטים מהם עשוי מארג חייהם של יוני ושרון. שוחחנו רבות על משפחות המוצא שלהם, מה מביא כל אחד מהם לזוגיות. על אלו דפוסים משפחתיים גדל כל אחד מהם, מהם ההרגלים, מהן האמונות ? באחד המפגשים עבדנו עם קלפים טיפוליים ושרון בחרה בתמונה של "שוטר" על מנת לתאר את תחושתה בתוך הקשר. היא למדה שמעבר לתכונות האופי שיוני מביא איתו אל הקשר, היא גם משליכה עליו תכונות שהיא מתקשה לסבול ומרגישה מאויימת על ידיהן, של אביה - כאלה שלא שייכות ישירות ליוני.


  בפגישות דיברנו רבות על האמון ביניהם. על הקושי של יוני לבטוח בנשים בכלל, לאו דווקא בשרון. ועל הצורך של שרון שיאמינו בה, יבטחו בה ויתנו לה חופש פעולה גדול יותר.


   


  שלב משמעותי מאוד בטיפול היה מעבר פיזי של שרון ויוני לדירת מגורים במקום אחר במושב, מחוץ לנחלת המשפחה ובמרחק גדול יותר מאביה. כך האב לא מגיע פיזית ולא "שולט" במה שקורה בין שרון ויוני באופן ישיר.


  הזוג הצעיר למד "לשמור על עצמו" מפני האב השתלטן (שכוונותיו טובות אך דרכיו פולשניות) ולשתף אותו אך ורק במה שסיכמו בינהם לשתפו, מתוך מחשבה ותיאום משותפים.


   


  השינויים כתוצאה מההתקדמות בטיפול לא פשוטים להם. אביה של שרון כועס תדיר, מרגיש עצמו מושפל ומוקצה ממשפחתם ומגיב לעיתים בנתק מוחלט, כששרון נדרשת לשדלו ולהזמינו כל פעם מחדש אל חיק "משפחתם החדשה" ואל נכדיו.


  שרון מקבלת לאט לאט יותר ויותר "חופש פעולה" ויוני לומד יותר ויותר לסמוך עליה וגם לשמוח בראותו אותה גדלה ומתעצמת. היום הוא מבין שהעוצמה שלה = העוצמה שלו וגאוותו.  הוא כבר פחות מאוים מכך.


  הדיבור בין השניים הופך עם הזמן ליותר ויותר מפרגן ופחות ביקורתי.


  ישנה עוד עבודה רבה בין השניים, אך עיקרה - העמדת גבול בין משפחות המוצא לבינם ובחירה חופשית שלהם מה מתאים להם למשפחתם הצעירה ומה לא, כבר כמעט מאחורינו.


   


  זוגות צעירים רבים מתמודדים עם קשיים כמו שתיארתי.


  כרוך בהם סבל רב.


  אם אתם מכירים זוג כזה, אנא הפנו אותו לטיפול, ספרו להם שאפשר גם אחרת.


  עומדת לרשותכם בכל עת.


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   

תגובות

זהר טל לינדר

MSW טיפול פרטני זוגי ומשפחת...

עסקים מומלצים בתחום