בתהליך..המתן בבקשה.

עידית בר - מרצה ומלוות מרצים / בלוג

אבו עלי - הקריקטורה השבועית של עידית

15/10/2020 08:38

 • אַבּוּ עַלִי – הקריקטורה השבועית של עידית

  הקריקטוריסט אַחְמַד רַחְמַה, כווית


  "ההישגים שהבאתי למצרים בשש השנים האחרונות שווים להישגים של עשרים שנה", כך התפאר נשיא מצרים, עַבְּד אלפַתַאח א-סִיסִי בנאום השבוע ביום עיון של כוחות הצבא. הוא הוסיף ואמר: "אני נשבע באללה, יש לנו עוד חמישים שנה של עבודה, אך נבצע אותה תוך שש שנים".

  פעילים ברשת החברתית טוויטר הגיבו בלעג להצהרותיו של הנשיא. הם טענו כי אלה הישגים שקריים. בפועל, לטענתם,  א-סיסי רושש – פַקַר – فقّر- את העם בפעולות שנקט: ניוד -תַעְוִים - تعويم של הלירה המצרית, ההלוואות הענקיות שלקח, החוק נגד עבירות הבניה, הריסת הבתים, דיכוי החירויות- קַמְע אלחֻרִיַאת - قمع الحريات, מעצר מתנגדי המשטר והמחירים ההולכים ומאמירים. יש שהאשימו אותו גם בציונות יתר...

  אחד הגולשים אף כתב: א-סיסי עצר 1,943 ילדים ונערים בהפגנות של ספטמבר, והוריהם זועקים לעזרה ושואלים: "איפה הילדים שלנו"?

  הגולשים ברשתות החברתיות  השתמשו בהאשתאג: "רוששת את העם יא ינשוף" - פַקַרְת א-שַעְבּ יַא בּוּמַה - فقرت_الشعب_يابومة  מדוע בחרו לכנות את נשיא מצרים "ינשוף"? הינשוף נתפס בתרבות הערבית כחיה רעה, חיה שמסמלת מזל רע – شؤم – שֻאְ'ם -  ומוות. יש המאמינים שכאשר ינשוף עומד על בית מסויים, הוא עתיד להיהרס.

  יש פתגם ערבי שאומר: اتبع البوم يوديك عالخراب – אִתַבִּע אלבּוּם יְוַדִיכּ עַ-לְחַ'רַאבּ – לך בעקבות הינשוף, והוא יוביל אותך את החורבות.  ומה בקריקטורה?

  כותרת הקריקטורה- ההישגים של א-סיסי – אִנְגַ'אזַאת א-סִיסִי -  إنجازات السيسي.

  נשיא מצרים, עַבְּד אלפַתַאח א-סִיסִי נראה בקריקטורה כגבר חסון ובעל שרירים. חולצתו נטולת שרוולים. הם התפקעו מעוצמת שריריו.

  בזרועו האחת הוא מציג לראווה שריר עצום שעליו כתוב "ארמונות הנשיאות" – אלקֻצוּר א-רִאַ'אסִיַה- القصور الرئاسية.

  בזרועו השנייה הוא חונק את האזרח המצרי האומלל, שלא מצליח להשתחרר מהלפיתה האימתנית. השריר הזה מייצג את בתי הכלא הפוליטיים – א-סֻג'וּן א-סִיַאסִיַה – السجون السياسية, שנועדו למתנגדי המשטר.

  הקריקטוריסט הכווייתי, אַחְמַד רַחְמַה, לא טופח על שכמו של נשיא מצרים. הוא רואה בו רברבן שמתגאה בהישגיו, שנעשו על חשבון המצרים. מצד אחד הוא בונה ארמונות מפוארים בהשקעה כספית אדירה, ומצד שני הוא מתעלל בכל מתנגדיו הפוליטיים וכולא אותם על לא עוול בכפם.


  הידעתם?

  עיתון "אליַוְם א-סַאבִּע"  - اليوم السابع הציב אתגר מיוחד לאומנים המצרים. האתגר הוא לספר על ההישגים של א-סיסי בשלוש דקות בלבד.

  האם האומנים עמדו באתגר?

  השחקן מֻחַמַד הנידי محمد هنيدي הודה לנשיא שלו על תחושת הביטחון שנסך בו כאשר דאג לחימוש של הצבא - תַסְלִיח אלגַ'יְש - تسليح الجيش ולרכישת נשק חדיש. עכשיו כשהצבא המצרי כה חזק אני יכול לישון בשקט.

  השחקנית לִקַאא' אלחַ'מִיסִי  - لقاء الخميسي הודתה מעומק לבה לנשיא ומנתה עשרה הישגים שלו, ביניהם המאבק בטרור ובשחיתות. היא העלתה על נס את שיפור שירותי הבריאות, ובמיוחד את הדאגה לבריאות האישה - צִחַת אלמַרְאַה - صحة المرأة, שבאה לידי ביטוי ביוזמה לגילוי מוקדם של סרטן השד.

  השחקן והבימאי צַבְּרִי פואז - صبري فواز הילל את נשיא מצרים על הישגיו הרבים. ואמר: השבח לאל – אלחַמְדוּלִלַה- שא-סיסי הוא נשיאנו, אשרינו אם זה מה שהוא השיג בשש שנים, אילו נמשיך בקצב הזה עוד נעקוף את סינגפור...

תגובות

עידית בר

מרצה על החברה והתרבות הערבי...