בתהליך..המתן בבקשה.

מאיר ברנר / בלוג

חלוקת נכסים פנסיונים בין בני זוג לשעבר

16/06/2019 12:44

 • שאלה: מהי הסיבה הראשונה והעיקרית לפרידה,לגירושין בין בני זוג ?

  תשובה : נישואין .

  לאחר כעשר שנות נישואין כשבני הזוג בגיל שלושים עד ארבעים שנה ,מחליטים ,בין אם במשותף ובין אם בנפרד ,להיפרד ,לפרק את התא המשפחתי . תופעה זו היא מנת חלקם של כל זוג שלישי (כ 33% עפי הלשכה לסטיסטיקה )

  לפרוק התא המשפחתי משמעויות רבות מאד במישורים רבים חברתי ,נפשי ,כלכלי ,ילדים ועוד .אלה שזורים זה בזה מבלי אפשרות לתחום ביניהם מבחינת ההשפעה .אתמקד בשורות הבאות בהיבט הכלכלי בלבד.

  התא המשפחתי במהותו הוא "שותפות עסקית " שמחזיקה ברשותה נכסים מסוגים שונים ,כמו נכסים ריאלים ברי קיימא ,כמו כלי רכב ,דירה , יצירות אמנות ,מניות ,ני"ע ,כסף בבנק ועוד. וכן נכסים פנסיוניים שחלקם באים לידי ביטוי בצבירת זכויות כמו בקרן פנסיה ,פיצויי פיטורין במקום עבודה שעדין עובדים בו ,ביטוחי מנהלים  ועוד .

  הנכסים הללו גדולים ורבים ובעלי סדרי גודל ,מן הסתם ,ככל שחולפות  השנים ומספר שנות הנישואין /השותפות גדול יותר .

  אחת הטכניקות לפרוק השותפות ,להביא לפרידה בין בני זוג ,היא "איזון משאבים " כמו שאנו מכירים מסיפורי הגשש החיוור בעניין ה"חוט מאריך ".יחד עם זאת הסוגיה הגדולה ,הרצינית והמשמעותית ביותר היא מתמקדת בנכסים הפנסיונים ולא בכדי מתייחס אליה החוק בנפרד החל משנת 2015 ,חוק שחוקק ונקרא "חוק לחלוקת חיסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו ,תשע'ד -2014 "עפ'י חוק זה ובהוראת בית המשפט "הגוף המשלם" שהינו חברת הביטוח ,קרן הפנסיה מבצע חלוקה בכספים הצבורים בין בני הזוג , פותח חשבון חדש לבן הזוג האחר ובזה באה לידי ביטוי הוראת בית המשפט בעניין ,אלא שאל לנו לשכוח שהכספים הפנסיונים כפופים לתקנות קופות הגמל ולפקודת מס הכנסה וגם הן יבקשו את ליטרת הבשר ,היינו ,הפעולות הנ'ל לרוב "אירוע מס " פעולה המחייבת תשלום מס הכנסה . מאחר ושעורי המס הינם אישיים התוצאה הסופית לא בהכרח התוצאה אליה רצו הצדדים להגיע ב"איזון " ומה קורה כאשר בקרן הפנסיה זכויות שנצברו לפני תחילת הקשר הזוגי ,ואלה ממשיכות לאחר הפרידה ?

  תהליך הפרידה כאמור מורכב ביותר ותוצאותיו בין היתר תלויות באקלים בו הוא מתקיים .אם באוירת "מלחמת עולם " מאבקי כח ואגו ככל הנראה איש מבני הזוג לא יוצא נשכר מהתהליך אולם באוירה של פרידה מכבדת ומכובדת והרעיון שמוביל הוא "זה נהנה וזה לא חסר "באוירה זו אני ממליץ לשתף בתהליך מתכנן פיננסי מוסמך . המדובר באיש מקצוע בעל תואר CFP בעל ידע ומיומנות להתאים את הנכס הפיננסי/הפנסיוני לתועלתם של הצדדים ,הוא מכיר את השימוש האופטימלי בנכס ,לרבות היבט המס ,הוא יודע להתייחס לזכויות עתידיות מתי תבאנה לידי ביטוי ובאיזה אופן.

  המתכנן יודע להתייחס לתוחלת החיים ,למצב הבריאות של כל אחד מהצדדים לצרכים ולרצונות של בני הזוג לשעבר ולהביא למצב של ניצול אופטימלי ומתוך הסכמה את המערכת כולה לטובת הצדדים למשבר .

  לסיכום ,ידע כל זוג שמחליט להפרד ,לפרק את השותפות על קיומה של חלופה ראויה יעילה והוגנת לביצוע התהליך המורכב .

  CFP -CERTIFIED FINANCIAL PLANNER

תגובות

מאיר ברנר

תכנון פיננסי , תכנון לקראת...