בתהליך..המתן בבקשה.

פסיכותרפיה CBT לילדים ונוער / בלוג

התמודדות עם ביקורת

11/02/2020 19:38

לקבל ביקורת זה לא קל . התמודדות לא נכונה עם ביקורת יכולה להביא להורדת המוטיבציה והביטחון העצמי או/ו לניתוק קשרים עם האדם שאמר את הביקורת. הדרך שבה אנחנו מתמודדים עם ביקורת קשורה לבטחון העצמי שלנו, ליכולת ניהול המחשבות , וטיב היחסים בינינו לבין המבקר/ת שלנו.
מבחינים בין שלושה טיפוסים שמתמודדים עם ביקורת:
האחד כנוע, השני תוקף, והשלישי מתחקר - ענייני.
הטיפוס הכנוע מקבל ביקורת כתורה מסיני. פעמים רבות הכנוע- (המרצה) יתן מקום מוגזם לביקורת במחשבות שלו ובתגובות שלו.
ההערכה העצמית של בעלי דפוס התנהגות זה יורדת. הכנוע חש חוסר מוטיבציה לשנות ולשפר.
הטיפוס התוקף מרגיש שהוא לא פראייר, לעיתים הוא אומר דברי ביקורת בחזרה , לעיתים הוא מספק אין-ספור טיעונים להגנתו. הוא לעולם לא יודה שטעה . במקום זאת הוא יאשים את המבקרים שלו ואף יפגע בהם.
התנהגות זו שאינה מסוגלת להכיל ביקורת פוגעת לא רק בקשרים החברתיים של אותו אדם, אלא גם ביכולת שלו להשתפר ולצמוח.
הטיפוס המתחקר מקרין ביטחון עצמי. כאשר הוא מקבל ביקורת הוא לא מבטל אותה לחלוטין, אך גם יודע שהיא אינה מגדירה אותו, ואין לו צורך להיות מושלם. כשהוא מקבל ביקורת הוא מקשיב ומשתדל ללמוד מהביקורת. שואל שאלות ענייניות, ומשתדל לשפר ולהגיע לפתרונות מעשיים . הוא גם מסוגל לומר בצורה עניינית ומכבדת למבקר שהוא טועה אם הוא אכן מאמין בכך. ההערכה העצמית של הטיפוס המתחקר בריאה .
אפשר ללמוד דרכים יעילות להתמודדות עם ביקורת. הצעד הראשון הוא להבין ממה הביקורת מגיעה ואילו מחשבות ורגשות דברי הביקורת העלו בנו. נסו לשים לב למחשבות שלכם מיד כשאתם נתקלים בביקורת. הביקורת הרבה פעמים נעשית חסרת פרופרציה עקב הפרשנות שלנו . ברגע שנלמד להתאים את המחשבות שלנו למציאות, יושפעו גם הרגשות שלנו מאותה גישה מעשית.
אם נאמין שאנחנו דמויות מורכבות יותר, אם נקבל את עצמנו יהיה לנו קל יותר לקבל ביקורת .גם אם הביקורת נכונה
היא לא מגדירה את האישיות שלנו, אלא רק תחום בו אנו צריכים להשתפר. כשאנו נתקלים בביקורת שאינה נכונה, וחשים אי נוחות, חשוב שנשאל את עצמנו - למה אנחנו צריכים שכולם יחשבו שאנחנו צודקים ומוצלחים? האם מחשבתו של אחר באמת יכולה לשנות את מי שאנחנו? האם האושר שלנו תלוי באישור של אנשים אחרים? בצילום תוצר עבודה עם מטופלת שהרגישה חוסר נוחות ואי בטחון כאשר אמרו לה שהשמלה קצרה , כאשר היה נדמה לה שמסתכלים עליה בזלזול וביקורת כשהיא רוקדת. עבדנו על שינוי הפרשנות , על חיזוק התובנה שמה שאדם אומר זה מתוך הפרשנות והאמונה שלו, ועלינו לקבל מה שעשוי לקדם אותנו ואת השאר לקחת בפרופרציה או להתעלם.
תגובות

עופרה דוד פסיכותרפיה cbt

פסיכותרפיה CBT לילדים ונוער...