בתהליך..המתן בבקשה.

דוידוף רו"ח / בלוג

הלוואה זה רע? לא תמיד.

08/02/2015 18:16


 • "עסק לא ממונף הוא עסק לא יעיל" את המשפט הזה שמעתי לראשונה במהלך לימודי לתואר שני במנהל עסקים לפני כעשר שנים. ומאז הוא מלווה אותי במהלך הקרירה שלי בעולם הפיננסי.


  על פניו בבסיס רעיון ה"מינוף" קיימת הלוגיקה שעסק, על מנת להגדיל את פעילותו חייב להשקיע כסף, את הגדלת הפעילות יש לממן בהלוואות (אפילו אם יש לעסק כסף "פנוי")

  על פניו אמירה זאת נשמעת תמוהה, אם יש לעסק כסף מדוע לקחת הלוואה ולשלם ריבית?

  התשובה לשאלה זאת באה לידי ביטוי במספר מישורים ועל מנת להבין את הסיבות אפרט את הרלוונטיים :

  הבנק יתן לך כסף כשאתה לא צריך אותו

  בנקים, בדומה לרוב האנשים הם שונאי סיכון, כשלעסק אין בטחונות והוא בבעיה תזרימית הבנק לא ישמח לתת לו הלוואה, מכיוון שהמצב של העסק קשה, אין בטחונות, והלווה הופך להיות לווה בסיכון.

  אם מגיעים לבנק כשיש כסף בעסק ורוצים הלוואה על מנת לממן את הרחבת הפעילות, הבנק רואה בלווה כלווה בטוח עם רזרבות תזרימיות וניתן לקבל הלוואה ביתר קלות, כמו כן, לרוב, התנאים לקבלת ההלוואה יהיו טובים יותר.

  ניתן ללמוד מזה שגם מתי שיש כסף בקופה, על מנת להרחיב את הפעילות עדיף לקחת הלוואה מכיוון שהסיכון של העסק נמוך ובכך התנאים לרוב יהיו טובים יותר.


  תשואה על ההשקעה.

  אנחנו כבעלי עסקים משקיעים בעסק שלנו כסף\זמן\יכולת אישית ובתמורה אנחנו רוצים להרוויח יותר ממה שהשקענו, לשם זה עסק קיים.

  כל השקעה בעסק חייבת להיות מתומחרת בשווי כספי. אם בעלות מלאי שקונים או בעלות שעת עבודה לעסק שנותן שירותים.

  לדוגמה : עסק קטן של קוסמטיקאית מתמחר כל טיפול לפי זמן עבודה וחומרים שיש לקנות, בעלת העסק יודעת כמה שווה הזמן שלה שאותו היא מוכרת, עלות החומרים בשימוש במהלך הטיפול, עלות ההוצאות השוטפות כגון שכירות הקליניקה, חשבונות חשמל, מים וכדומה.

  לאחר חישוב כל ההוצאות ניתן לקבוע מחיר עבור טיפול, החישוב הזה נכון לבעלי עסקים שונים בהתאם לאופי העסק שלהם.

  אם נחזור רגע לאותה קוסמטיקאית, נכון לשנה החדשה היעדים שלה כוללים מכירת מוצרים חדשים ומשלימים ללקוחותיה והגדלת כמות הטיפולים שהיא נותנת ללקוחותיה.

  עבור שינויים אלו היא צריכה קליניקה גדולה יותר, להעסיק עובדת בנוסף אליה, לפרסם ולשווק כדי להגדיל את החשיפה ללקוחות פוטנציאליות ולהחזיק מלאי של המוצרים אותה היא רוצה למכור.

  כל השינויים הללו דורשים השקעה כספית ותמחור המוצרים והשירותים מחדש. לאחר תמחור כל הוצאות היא מחליטה שהרווח לאחר כיסוי כל ההוצאות יהיה 30% (בדוגמה, המספר לא מבוסס על מספרים אמיתיים).

  במילים אחרות, על כל עשרה שקלים הכנסה יישאר לאותה קוסמטיקאית 3 שקלים לאחר כיסוי ההוצאות.

  בדוגמה שלנו, עבור המהלך יש להשקיע בעסק כ 50,000 ₪ וזה כולל את עלויות השכירות הגבוהות יותר, משכורות ראשונות לעובדת החדשה והוצאות שיווק.


  לאותה עובדת יש שתי אפשרויות, אחת להשקיע את הכסף מכיסה (במידה ויש) והשניה לקחת הלוואה.

  אם תבחר באפשרות הראשונה, האיתנות הפיננסית שלה תקטן (יהיה לה פחות כסף בחשבון) וכתוצאה מזה סיכונה כלקוח בבנק יעלה והתנאים בעתיד לקבלת הלוואה יהיו פחות טובים.


  אם תבחר באופציה השניה, היא תיקח הלוואה מהבנק או מקרן המתמחה בנתינת הלוואות לעסקים קטנים ותשלם ריבית בגין ההלוואה, נכון להיום מדובר על סדר גודל של כ 5%-6%, כלומר, על כל 10 שקלים שהיא תיקח כהלוואה תשלום הריבית יהיה 50-60 אגורות.

  אם נסכם את כל הרשום עד כה, לקוסמטיקאית לאחר הרחבת העסק יש הלוואה ויש גידול במחזור, ההלוואה שימשה אותה להגדיל את ההכנסות ועל כל 10 שקלים "חדשים" נשאר לה 3 שקלים לאחר ההוצאות.

  מצד שני יש לה תשלום ריבית של כ 50 אגורות על כל 10 ש"ח שהיא לוותה, כלומר, נשאר לה 2.5 ש"ח לאחר תשלום ההלוואה. לא רע בהתחשב בזה שאותה קוסמטיקאית לא הביאה כסף מהבית.


  דוגמה זאת אינה כוללת שיקולים רבים ואחרים שיש לקחת לפני שנכנסים למהלך כזה, כגון גידול במחזור, בכמה יש להגדיל את המחזור כדי שההשקעה הזאת תהיה כדאית, בדיקת תזרים מזומנים כדי לראות האם אותה בעלת עסק יכולה לעמוד בהחזרי ההלוואה, המינוף הקיים לעסק, בטחונות שצריך להעמיד לטובת ההלוואה וכדומה.

  אך ניתן להבין שהלוואות במקרים רבים יכולות לעזור לבעל עסק להגדיל את ההכנסות שלו ואת הרווח על ידי לקיחת הלוואה, לכן, האם הלוואה זה רע? לא תמיד...

תגובות

דורון דוידוף - רואה חשבון

רואה חשבון - דוחות לעצמאיים...