בתהליך..המתן בבקשה.

איריס הסופרוומן / בלוג

שמחות בחיינו?מהי שמחה?למה אנו קוראים שמחה?

10/09/2011 17:49


 • אנו מוזמנים לשמחות.לחלק אנו הולכים כי אנו חייבים.


  לחלק אנו מתחמקים בכל מיני תואנות ותירוצים.


  ולחלק אנו הולכים לא כי חייבים,ולא כי היגיעו אלינו ואז "לא נעים"-אלא כי רוצים לתת כבוד לצד המזמין.


  אך בכל זאת למה קוראים לכל האירועים "שמחות"...?


  אספר לכם מה אני רואה בשמחה


  לשמוח: זה אפשרי וגם טבעי


  למעשה, דווקא העצב הוא מה שלא טב


  ישנו פסוק מפורסם: "מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד". אלא שה"פסוק" הזה לא מופיע בתנ"ך וגם לא במשנה או בתלמוד. המקור שלו הוא בכתבי רבי נחמן מברסלב, נינו של הבעל-שם-טוב, ו"הפסוק" הזה
  מבטא היטב את הגישה הבעש"טנית לשמחה.

  אם ננסה להתעמק במשפט "מצוה גדולה להיות בשמחה תמיד" נראה שהוא לא כל כך פשוט כפי שהוא נשמע. האם אכן "תמיד" "מצוה" להיות בשמחה? ומה בתשעה באב, בימי אבל וימי זיכרון? ומה ברגעים של כישלון, או אכזבה מוצדקת מהמצב האישי?


  ובינינו, האם אפשרי בכלל להיות "תמיד" בשמחה? אם זו "מצוה" כנראה שהדבר אפשרי. אבל נדמה שיש כל כך הרבה סיבות שמעיבות על השמחה?


  מהי, אכן, השמחה?


  ילד קטן הוא שמח בטבעו. אם הוא ישן מספיק, אכל מספיק, התרחץ והחליף בגדים הוא בוודאי מחייך. כשילד עושה "פרצוף חמוץ" האימא רצה לבדוק אם משהו קרה לו. אם ננסה להיזכר בילד קטן, נעלה מול דמיוננו דמות קטנה ומשעשעת שהמרץ ושמחת החיים שלה מדביקה את כל הסביבה.


  תאמרו: מה יש לו להיות עצוב, הכול יש לו!


  ובצדק. שמחה לא צריכה סיבה, האדם נולד שמח אם לא תהיה לו סיבה להיות עצוב, אז הוא שמח!


  על גבינו כמבוגרים (בערך מאותו יום בו הניחו על גבינו את ילקוט בית הספר) מונחות בעיות ודאגות מכאן ועד להודעה חדשה. כשמישהו מסתובב עם חיוך רחב מדי, נתפלא ונשאל: משהו קרה? אבל כל זה לא משנה את העובדה הבסיסית, שאם רק נצליח לשכוח מדאגות, לא נזדקק לסיבה לשמוח
  כי השמחה ויצר החיים נובעים מאותו מקום מהחיים עצמם.


   השמחה היא חלק מאיתנו, היא חלק מהנשמה ושל כל ההוייה שלנו. הפתרון לא נעוץ בבידור שבא מבחוץ מעיין השמחה נמצא בתוכנו, ואנו לא צריכים לחפור עמוק מדי.


  נצא מתוך נקודת הנחה ששמחה היא דבר טוב וחשוב. השאלה היא: למה? מה עושה את השמחה לדבר כל כך חשוב ומרכזי בחיים שלנו בכלל, ובחיים היהודיים שלנו במיוחד.


   כשאדם שמח הוא רואה את הכול בעין טובה, והחיים הופכים לקלים הרבה יותר.


  כשאדם שמח הוא סובלני ואדיב, אדם עצוב הוא אדם סובל ומדוכדך.


   השמחה ממתיקה  ומביאה לאדם שפע רוחני טוב.


  .כשאדם נמצא במצב רוח מדוכדך, אין דבר קל יותר מאשר לגרור אותו למחוזות אליהם הוא לא היה רוצה להגיע. כשמישהו מאבד את רוח החיים, הוא הופך לפסיבי, ולכן הוא "ינוצח בקל וייפול גם אם הוא גיבור יותר מחבירו".


   העצבות איננה עבירה, אך למקום שהיא עלולה לגרור את האדם אף עבירה איננה יכול להביא אותו.


  מסקנה: השמחה היא מוטיבציה. וללא מוטיבציה קשה לשרוד .

   נהיה מלאי אנרגיה ומוטיבציה, זהו, שבמציאות זה קצת אחרת. כמו שכולם יודעים יש לכל אחד את כל הסיבות שבעולם שלא להיות שמח.  אלא, שכפי שכבר הזכרנו, השמחה נמצאת בתוכנו, בתוך המעיין החי הנובע עמוק בתוך הלב שלנו. העצבות או כל מה שהוא לא-שמחה, זה לכלוך ומשקעים המצטברים
  במשך הזמן על גבי הלב המקורי שלנו. הדרך לשמחה היא לא בריחה למקום אחר, אלא חציבה אל תוך נפשינו פנימה, תוך התמודדות פנים בפנים עם כל הסיבות לעצבות.


  הדרך לשמחה ולמלחמה בעצבות איננה בשמים ולא מעבר לים. היא נמצאת בתוכנו פנימה, אם נשכיל למגר ולנטרל את הסיבות לעצבות נגיע אל השמחה. רק שכאן מתחילה השאלה האמתית: כיצד באמת ניתן לנטרל בעיות מהסוג הזה, שהן בעיות של ממש?


  כל אחד עונה כנראה על השאלה הזו בדרך משלו.  התשובות הן רבות. "לא מתעסקים ברע", "חושבים על דברים אחרים"; "עושים משהו שמח"; "מתמקדים בחיובי", "חצי הכוס המלאה". "לחפש את הצדדים החיוביים שבקושי"; "לחשוב על כך שיכול היה להיות יותר גרוע, ולראות כי המצב שלי טוב
  יותר משל הרבה אחרים"; "להכיר בכך ש'לא הכל אני מבינה' ובוודאי הכול לתועלת ולטוב". "על האדם לדעת שהכול מגיע מה' הטוב כמו הרע. וצריך לקבל את הכול בשמחה".


  מה זה מלמד אותנו על החיים?   שיש יותר כוח להתמודד, ואנו רוצים תמיד את השמחה בתוכינו.
  ובברכת שנה טובה ממני

  ראש השנה היהוד בכל הש


  ובשנה החדש


  מה קרה בראש השנה?


  אדם בעולם. בששת ימי .


  לשנה טובה תכתב ותחתם.
תגובות
 • נירה ירושלמי נירה ירושלמי - לפני 3230 ימים

  שלום איריס

  גם בתנך יש לא מעט פעמים הוראה לשמוח כמו במובאה שציטטתי למעלה.

  אכן השמחה חשובה בחיינו. כי בלעדיה קשה לשרוד.

  כשאנו מחייכים משתחררים במוח נוירוטרנסמיטרים (מוליכים עיצביים) הגורמים לשמחה כך שגם אם איננו שמחים ואנחנו מחייכים השמחה בסופו של דבר תגיע אז בואו נחייך ככל שניתן והעולם סביבנו יחייך אלינו בחזרה.

איריס למדן-הסופרוומן-סבתא להשכרה

הסופרוומן-נתינת שירותים מיו...