בתהליך..המתן בבקשה.

גל זילברמן ניסים - יח"צ ודיגיטל / בלוג

מדריך ליחסי ציבור בשיטת עשה זאת בעצמך

14/11/2019 19:39

 • יחסי הציבור ופייסבוק הם כיום חלק בלתי נפרד מהשיווק של העסק שלנו. אם אנו לא נמצאים במדיה החברתית ובערוצי התקשורת האלו אנו לא קיימים !

  אם אנו רוצים להתפרסם בערוצי התקשורת השונים באמצעות יחסי ציבור : כתבות בעיתונות או באתרים הרלבנטיים למקצוע שלנו, לספר באייטם בטלויזיה על מוצר או שירות חדש או להתראיין בתוכנית רדיו. וברצוננו להתנסות ולקדם את עצמנו באופן עצמאי בשלב הראשוני ולא בסיוע יועץ יחסי ציבור מטעמים שונים שלנו : חסכון כלכלי, יכולת כתיבה, רצון להתפרסם.. איך עושים זאת ? ?

   השלבים ליחסי ציבור בשיטת עשי זאת בעצמך :  

  1. יחסי ציבור דורשים זמן לצורך איסוף מידע ונתונים – לכן חשוב להקצות לנושא את הזמן הנדרש..
  2. איסוף מידע – באמצעות קריאת עיתונים ומגזינים, לגלוש באינטרנט ולצפות בתוכניות טלויזיה ולהאזין לתוכניות ברדיו. לאתר מקומות רלבנטיים לפרסום בתחום הספציפי.
  3. שפת המדיה – חשוב לשים לב איך המסר מוגש, צורת הכתיבה והניסוח.
  4. תוכנית עבודה – חשוב להכין תוכנית עבודה מפורטת שכוללת רשימת נושאים לאייטמים, באיזו מדיה תרצו לפרסם, אלו תכנים תכלול הכתבה ועוד.
  5. נושאי הכתבה או האייטם – כדי להגדיל את הסיכויים שהאייטם או הכתבה שברצונך לפרסם אכן יפורסמו, חשוב לכתוב על נושאים שהינם אקטואליים או בעלי ערך לצד השני, טיפים או ביוגרפיה ייחודית, מידע על שירות או מוצר חדשני וכו'..
  6. איתור כתבות או אייטמים שפורסמו בנושאים הרלבנטיים – חשוב לערוך תחקיר ולבדוק האם פורסמו כתבות בנושא הספציפי בעבר ומה נכתב אודותן, אלו משפטי מפתח אפיינו את הכתבה, כיצד הוצגה הכותרת וכותרת המשנה וללמוד מן הכתבות הללו ולעשות אדפטציה לכתבה שנכתבת.
  7. רשימת כתבים ועורכים – חשוב לערוך רשימה של כתבים ועורכים הרלבנטיים לתחום הספציפי ולהם יועבר החומר. לאתר את המייל שלהם ע"י התקשרות עם רכז הכתבים או העורך במערכת ולאתר גם את הטלפון שלהם.
  8. כתיבת הכתבה – אחרי איסוף החומר והמידע לכתבה, חשוב לנסח כותרת מעניינת, לפתח את הכותרת בכותרת משנה מסקרנת ולהמשיך לגוף הכתבה. לאחר סיום הכתיבה להניח את הכתבה ליום בצד ולחזור לקרוא למחרת, לערוך הגהה ולתת לקולגה לקרוא ולהעיר הערות.
  9. תקשורת עם הכתבים והעורכים – לעיתים קרובות הכתבים לא מגיבים לכתבה, רצוי להתקשר ולשאול האם קראו ולשמוע האם הכתבה רלבנטית או שהם יבקשו שתשלחי שוב. אם הכתבה לא פורסמה, לשמור על קשר ולשלוח בהמשך כתבות נוספות לאותו כתב, ועם הכתבה הנוכחית לפנות לעוד כתבים או עורכים.
  10. סבלנות – הסבלנות בתחום התקשורת והיחסי ציבור משתלמת, לכן ככל שפונים וכותבים כתבות ומייצרים אייטמים מגדילים את אחוזי ההצלחה. כשיתאפשר להשתמש בשירותי יחסי ציבור יהיה לך הידע למה לצפות ואיך המדיה עובדת.

  כל הצלחה מרגשת ומוערכת פי כמה בשל חוסר הוודאות שקדם לה והתהליך שעברנו עד שפורסמה.

  מתי הכתבה הראשונה שלך יוצאת לדרך ?

  לכל שאלה או הבהרה לגבי אשמח לענות ולסייע.. בהצלחה J


תגובות

גל זילברמן ניסים יח"צ ודיגיטל

קידום עסקים במדיה הדיגיטלי...