בתהליך..המתן בבקשה.

אורן זך - face look ניהול דפי פייס ויח"צ - כש ADHD פוגש שיווק / בלוג

המשפחה כארגון

19/09/2014 01:06


 •  המשפחה כארגון ומה שביניהם/ אורן זך

  פורסם  באתר http://www.2bdaddy.co.il/ 12/8/2014

  הרעיון של משפחה נחקר מאות שנים על ידי אנתרופולוגים, סוציולוגים ומגובה בספרות מחקרית על ידם ועל ידי גורמים וגופים שונים. לאורך השנים המושג משפחה שינה את הגדרתו אין בסוף פעמים. עם זאת, ניתן לראות כי רוב חוקרים מסכימים כי למשפחה יש משמעויות חברתיות, כלכליות וסמליות ושהתפיסה המסורתית רואה במשפחה את התשתית הבסיסית ביותר של החברה.

  התפיסה הרווחת בעולם המערבי תופסת לרוב את המשפחה כקבוצת ההתייחסות הראשונית והמרכזית בחייו של אדם. היא מייצגת ערכים חיוביים כגון: אהבה, תמיכה, ביטחון, הגנה וקבלה. מבנה המשפחה הרצוי מורכב מזוג הטרוסקסואלי נשוי, שחי עם ילדיו הביולוגיים תחת קורת  גג אחת. מבנה זה הוא המודל הנשאף, הוא זה שנתפס כמבטא את סדר הדברים האידיאלי, האמיתי והמוערך ביותר.[1]

  בשנת 2014 אנו עדים כי אידאלי המשפחתי מקבל שינוי משמעותי במורכבות של המשפחה החדשה. אנו עדים למשפחות שונות ומגוונות ביניהם: משפחות של הורות יחידנית; משפחות ללא נישואין מלכתחילה; משפחות אחרי גירושין; משפחות עם ילדים מאומצים; משפחות עם ילדים ביולוגיים ומאומצים; משפחות "פרק ב'" שלא בהכרח גרות תחת קורת-גג אחת אלא בשני בתים נפרדים, משפחות חד מיניים ועוד.

  על מנת שכל משפחה תצליח  לתפקד כתא משפחתי  יציב ושתא זה יחזיק לאורך זמן עליה  לפעול ולתפקד כמבנה ארגוני.

  נושא הארגון נבחן גם הוא כבר עשרות שנים, והגדרתו השתנתה עם השנים אך ניתן לראות כי היסודות נשארו זהים:  על פי עציוני (1964) [2] ארגון הוא  יחידה חברתית, או קבוצה אנושית, הנבנית ומשתנית מתוך כוונה לחתור להגשמתן של מטרות מסוימות. בשנת 1996 ,שלושים שנה אחרי עציוני,  סמואל (1996) מגדיר ארגון: מערכת חברתית העוסקת בהפקה שיטתית ומתמשכת של מוצרים ושירותים, באמצעות מחזורי פעילות תכליתית של בני אדם, ומתקיימת כתוצאה מיחסי חליפין עם הסביבה שבמחיצתה היא פועלת.[3]

  אם כך, ארגון הוא מערכת חברתית שהוקמה למען מטרה מסוימת על מספר אנשים אשר במודעות ומתוך בחירה החליטו להשיג את המטרות שלהם בדרך אחרת.

  כאשר אנו מסתכלים על המשפחה, זוהי מערכת חברתית שהוקמה למען מטרה מסוימת. בני זוג (בכל קונסטלציה) התחברו למען מטרה מסוימת: לממש אהבה, להביא ילד לעולם.... לעשות משהו שקיים קושי לעשותו לבד ובעצם הבחירה לעשות את הפעולה ביחד: חתונה, חיים משותפים, ילדים – נולד הארגון המשפחתי.

  על מנת שארגון יצליח (בכל תחום ומגזר) הוא צריך שיהיה לו חזון מאוד ברור. על מנת לממש את החזון על הארגון לקבוע מטרות על, מטרות, יעדים ודרכי פעולה תוך הכנת תכנית עסקית, ותכנית כלכלית. בארגון יש הגדרת תפקידים, עבודת צוות, נהלי עבודה, האצלת סמכויות, אקלים תרבותי ועוד.  ארגון משפחתי, כמו ארגון עסקי, דורש התארגנות מראש, התווית אסטרטגיה, הבניית טקטיקה ובדיקה תקופתית, הכוללת התאמה בין הרעיונות והאידיאות לבין המציאות הקיימת בפועל.

  ההחלטה ותחילת החיים המשותפים מתחילה חלוקת התפקידים והעשייה המשותפת, במודע או שלא, למען מימוש המטרה שעבורה יצרו את השותפות. כאשר הילד הראשון בא לעולם המבנה המשפחתי גדל. צמיחה זו מביאה לבחינה מחדש את החזון, המטרות, היעדים ודרכי פעולה. עם הרחבת המשפחה חלוקת התפקידים משתנה, מערכת היחסים משתנה ודורשת עבודת צוות, נהלי עבודה ואקלים תרבותי. (עמית, 1997) [4]

  על מנת שהארגון המשפחתי שהוקם יהיה בעל חיים מאוזנים ויתפקד לאורך זמן דרושות מיומנויות  ורגישויות רבות דבר המזכיר כל ארגון חדש שיצוא לדרך וכוח האדם עובר תהליך גיבוש. המעבר מדיאדה (לרוב)  לטריאדה  (לרוב) משנה את מערך התפקידים בארגון המשפחתי. אם עד כה היה ברור מי אחראי על מה בבית, מי טוב יותר ולוקח על עצמו את תפקיד כזה או אחר, שינוי זה גורם להורה להיות במספר תפקידים בין רוצה בכך ובאם לא.

  ההורים ממשיכים להיות המנהלים הבכירים של הארגון המשפחתי שלהם, הם צריכים לקבוע את החזון למשפחה שלהם, מטרות יעדים ודרכי פעולה. אם עד הולדת הילד הם היו יותר בצוות ניהול וחשיבה כעת עליהם גם להיות צוות ביצוע. עליהם לנסח תכנית עבודה ונהלי עבודה, לחלק את התפקידים ולפעול על פיה בתוך המשפחה וגם מחוץ למשפחה עם גורמים חיצוניים. לבסוף המנהלים הבכירים משמשים גם בתפקיד העובד הפשוט, בכך שהוא כהורה צריך לרדת לשטח – להיות עם הילד, לטפח אותו, לדאוג לצרכים הבסיסים שלו, להקנות ערכים, חינוך, תרבות פנאי, זמן איכות ועוד.

  לסיכום,  קיימים מאפיינים דומים בין משפחה לבין ארגון וזאת למרות השוני בניהם. בעוד משפחה היא מסגרת אינטימית, עם מחויבות רגשית גדולה, לא רק יחידת רווח, מסגרת ארגונית היא תכליתית, לא רגשית ומהווה יחידת רווח באופן מוצהר. אבל אין הדבר אומר שלא ניתן ללמוד כלים ניהוליים אשר יתנו מענה על צרכים שעולים באופן קבוע אצל משפחות. כאשר בני הזוג מבינים כי אין מקום לרגשות בהקמת הארגון שלהם ובהגדרת החזון ומטרות הם פועלים בצורה ממוקדת ומניחים לקונפליקטים הרגישים בצד. כאשר הגדרת התפקידים ברורה ויש נהלי עבודה, הגדרת קריטריונים להצלחה, מעקב ובקרה,  הדבר מאפשר להתנהל בצורה טובה ויעילה ומפחיתה לחצים, מאבקי כוחות מיותרים ותסכולים. [5]

  משפחה כארגון זקוקה לידע רב אודות התחומים שבסביבתם היא מתנהלת. עליה למוד ולהתפתח בכל עת. על בני המשפחה להיות מיומנים בהקשבה, גמישות, אמפטיה, סבלנות, ניהול זמן, ניהול תקציב, ניהול משא ומתן, ניהול תקשורת-בינאישית אפקטיבית עם גורמי חוץ ופנים, וכן הלאה.[6] היכולת שלנו לעצור רגע ולראות מה הכישורים הניהוליים שיש לנו במקום העבודה וכיצד אנו מביאים אותם הביתה יכולים לתרום רבות לניהול המשפחה – צריך רק להעז ולבחון.
  [1] מתוך הרצאה שהוצגה בכנס מגדר בשטח ובאקדמיה, מאי 2011, "שטח מוליד משפחה",

  באוניברסיטת בר אילן.


  [2] Etzioni A.(1964)." Modern  Organizations". Prentice-Hall

  [3] סמואל, י'. (1996). "ארגונים: מאפיינים, מבנים, תהליכים". הוצאת אוניברסיטת חיפה, הוצאת ספרים.

  [4] עמית ח'. (1997)."הורים כבני אדם" . ספריית הפועלים.

  [5] שם

  [6] גולני, ע'. (2009). "משפחה היא ארגון". "מגזין נשים", רשת מקומונים בשרון, גיליון יום האישה הבינלאומי.

  הכנס טקסט כאן

תגובות

אורן זך

ניהול דפי פייסבוק, יח"צ, מר...

עסקים מומלצים בתחום

דנה ברדה מאמנת משפחתית דנה ברדה מאמנת משפחתית
מדריכה משפחתית ומאמנת NLP
לידור תמיר סטון לידור תמיר סטון
לידור תמיר סטון - mom of a kind
קלרה הרכבי - הדרכת הורים קלרה הרכבי - הדרכת הורים
קלרה הרכבי - הדרכת הורים