בתהליך..המתן בבקשה.

ד"ר רפי קישון - הופעות והרצאות / בלוג

14 שנים למותו של אפרים קישון

10/02/2019 13:02 • 14 שנים למותו של אפרים קישון - 
  היום 29-1-2019 ימלאו 14 שנים למותו של אבי, הלא הוא אפרים קישון.
  חשבתי לעצמי שהפעם אכתוב משהוא קצת אחר – כי בטח כבר שמעתם שהוא יוצר התרבות הישראלי הרב-תחומי, הגדול ביותר - שמכר הכי הרבה ספרים בעולם (אחרי התנ"ך), ואת הצגותיו וסרטיו ראו הכי הרבה אנשים, והוא זכה בפרסים המכובדים והחשובים ביותר בארץ ובעולם, לכן רוצה אני לספר לכם עליו כמה דברים שאולי לא ידעתם:
  1- הוא שרד בהונגרייה 2 ניסויים אכזריים בבני אדם: השואה והמשטר הקומוניסטי. הם לימדו אותו הרבה על החברה האנושית.
  2- בזכות הידע שלו בשח-מט, בזמן השואה, הוא הפך להיות למורה לשח-מט של מפקד מחנה העבודה האכזר – דבר שעזר לו לגנוב מסמכים במשרד, לזייף אותם, ולארגן בריחה נועזת שהצילה את חייו.
  3- הוא עלה לארץ בשנת 1949 הגיע למעברת שער עלייה – שם פגש לראשונה את בני עדות המזרח, והתרשם מיד שלמרות המנהגים והמסורת השונה שלהם – הם יהודים ציונים נפלאים האוהבים את המדינה בכל נפשם ומאודם – הוא חש שהיחס אליהם מצד הממסד והחברה, אינו הוגן. מהמעברה עבר לקיבוץ כפר החורש, ושם, כניצול הקומוניזם, למד ללגלג מעט על מנהגיי הקיבוץ – החומרים האלה היו הבסיס לסרטו הראשון והאייקוני, שכתב וביים - "סאלח שבתי"
  4- כשעלה לארץ הוא לא ידע מילה אחת בעברית – הוא החליט ללמוד עברית בקיבוץ בשיטה מאוד פשוטה – ללמוד את המילון בעל פה...
  5- למרות שקישון לא למד קולנוע יום אחד בחייו, סרטו "סאלח שבתי" הוא הסרט הישראלי המצליח ביותר בכל הזמנים עד שנת ... אהה... בעצם עד עצם היום הזה - 14 שנים אחרי מותו, מבחינת הפרסים הבין לאומיים שזכה וכמות הקהל שראה אותו בארץ ובעולם.
  6- הוא לימד את עצמו קולנוע על ידי צילום סרטונים של ילדיו: רפי, עמיר ורננה, במצלמת חובבים 8 מ"מ, ועריכתם בביתו. המסקנה – 3 ילדיו הם בעצם אלה האחראים להצלחתו הגדולה בתחום הקולנוע...
  7- סרטו הידוע תעלת בלאומילך שיצא בשנת 1969 והיה מועמד לגלובוס הזהב – התחיל בכלל כהומורסקה קטנה בשם : "אגדה על תעלה בתל-אביב" , שפורסמה בעיתון דבר בשנת 1952.
  8- סרטו הרביעי "השוטר אזולאי" שנכתב עבור השחקן הגאון שייקה אופיר – הביא לישראל את המועמדות השנייה לאוסקר ואת גלובוס הזהב השני.
  9- הוא המציא את משחק החבילה: חבילה הגיעה– שאמור להכין את ילדי ישראל לתלאות של הבירוקרטיה הישראלית, שמחכות להם בחיים, המשחק נמכר ומשוחק עד היום.
  10- הוא היה גם שחקן ביליארד (קרמבול) מוכשר, שזכה בפרסים בין-לאומיים בתחרויות של חובבים – במרתף ביתו, שם אני גר, עדיין שוכן שולחן הבילארד שלו.
  11- הוא הראשון בעולם שניבא את הופעתו של ... בוב-ספוג . בסאטירה "חיות הגן", שכתב על ספרי הילדים הרבים המופיעים כל יום - הוא גם רוצה להצטרף להצלחה, ולכן הוא מחפש חיה פנויה כדי לכתוב עליה סיפור – כל החיות כבר תפוסות, כך שהוא נאלץ להסתפק בספוג ים... 
  12- באירופה יצא מחשב שח-מט, הנושא את שמו – שאגב משחק, מעיר הערות הומוריסטיות מתאימות –כמו למשל: "צעד יפה – אתה כנראה יותר אינטליגנטי ממה שאתהה נראה..."
  13- בנסיעותיו הרבות לחו"ל, לקח איתו במזוודה: חבילות בצל ירוק וארבע נורות של 400 וואט. את הבצל פשוט אהב לאכול וקשה היה להשיג לעיתים באירופה, והנורות היו כדי לסלק את עלטת מערות העטלפים ששוררת תמיד בחדרי המלון – 5 דקות אחרי כניסתו לחדר הוא היה הופך לחדר ניתוח שטוף אור יקרות... 
  14- הוא טען שהתקשורת מפרסמת עליו דברים לא נכונים – למשל - שאשתו השלישית בגיל של הבן שלו – זה לא נכון הוא טען – היא גדולה מבני בשלושה חודשים...
  15- כששאלו אותו בראיונות בחו"ל- האם קיים דבר כזה "הומור ישראלי" ? הוא ענה : לא זה לא קיים – אבל אני מתפרנס מזה מצוין...
  16- הוא טען שאנשים לא מקשיבים – כשאתה אומר משפט הם כבר משלימים אותו בדמיונם ולא באמת מקשיבים. שתי דוגמאות: על הקומוניזם הוא אמר : "הקומוניזם הוא תאוריה נפלאה – הבעיה שלה היא, שניתן להגשים אותה"..., או "חיוך אחד קטן של הבת שלי – שווה לי יותר מכל הצרות שבעולם"...
  17- הוא היה גם סטנדאפיסט שהופיע באירופה - הוא היה מספר להם על נפלאותיה של מדינת ישראל ועושה למדינה תעמולה חיובית ביותר. הוא תמיד אמר: אהבתי למדינת ישראל היא עמוקה וטוטלית – זו המדינה שהחזירה לי את הכבוד האנושי - זו המדינה שהפכה אותי מפליט שואה נרדף, לאדם מצליח בארץ ובעולם, וזאת בזכות הסיפורים בעברית על ישראל ואנשיה. באחרית ימיו אמר: מדינת ישראל היא הפלא הגדול של המאה העשרים.
  18- מאז שנתיים אני מעלה הופעת הומור על חייו ויצירתו הכוללת קטעים מסרטיו האיקוניים. הופעה הזוכה להצלחה רבה בתאטרון הקאמרי בת"א , וברחבי הארץ - באירועים חוגי בית ואפילו ימי הולדת של מבוגרים . את ההופעה הייחודית הזאת, בעיקר, אני רוצה גם לקדם דרך "עסקים עושים עסקים" - ומחפש הפניות של חוגי בית, אירועים של חברות וארגונים, וימי הולדת של מבוגרים האוהבים הומור אנין. טל: 054-7475599, rafi@kishon.com

  הכנס טקסט כאן

תגובות

ציון איכות

  (25 מדרגים)
10
מחיר: 10
שירות: 10
זמינות: 10
אמינות: 10

נקודות פעילות

550
ב 4 החודשים האחרונים
(720 סה"כ נקודות)
חבר קבוצה
אוקיינוס כחול
163
צפיות בפרופיל

פרטי התקשרות

 אופנהיימר 11 תל אביב - יפו