בתהליך..המתן בבקשה.

פיני שרגיל בן סירה - מומחה לטיפול בדחיינות / בלוג

בעל/ת עסק קטן? היזהר/י מתופעת הדחיינות

31/03/2014 15:52

 • מאמר שכתבתי והתפרסם בדה מרקר (הנה קישור לפרסום המקורי: http://www.themarker.com/smb/1.2250000)

  דחיינות היא מצב בו אנחנו מתכוונים לבצע שורה של משימות שיקדמו אותנו אל מטרה שהגדרנו, אך למרות החשיבה, ההתארגנות והרצון שהובילו אותנו בזמן התכנון, אנחנו לא מצליחים להביא את עצמנו לבצע אותן. מדובר בתופעה שזוכה למחקר פסיכולוגי נרחב ומעמיק בעולם, אך ההתייחסות אליה בישראל עדיין נמצאת בחיתוליה למרות שמדובר בתופעה אוניברסלית בעלת השלכות מרחיקות לכת על רמת ההישגיות וההצלחה של ארגונים ככלל ועסקים קטנים בפרט. אחת הסיבות המרכזיות לתופעה היא מערכת היחסים שלנו עם המשימות שעלינו לבצע. ככל שהמשימה קשה, מרתיעה, מאיימת ומעוררת התנגדות יותר, כך הסיכוי שנדחה אותה גדול יותר.

  בעבודתי עם ארגונים ועסקים בניהול וליווי תהליכי התמודדות עם דחיינות אני נתקל מדי יום באופן בו תופעה זו מחבלת בסיכוייהם להתמודד בהצלחה עם האתגרים המורכבים שניהול העסק מציב בפניהם. הדחיינות, המוכרת כיום כגורם מעכב מרכזי בהשגת מטרות והצלחות עסקיות, משפיעה באופן ישיר על אחוזי ההשרדות הנמוכים של עסקים אלו. הנה מספר גורמים המובילים ליצירת דחיינות בעסקים קטנים.

  • תופעת ריבוי הכובעים. מלבד היותו היזם והבעלים, בעל העסק הקטן הוא גם המנכ"ל, איש השיווק, איש המכירות, איש הכספים, המנהל האדמיניסטרטיבי וכמובן גם איש המקצוע בתחום העיסוק הרלוונטי של העסק. כתוצאה מכך ישנם תחומי אחריות שלמים שזוכים ליחס מועט בלבד ואף להתעלמות מוחלטת, כלומר לדחיית העיסוק והטיפול בהם. לבעל העסק נוח להתמקד בעיקר במיומנות המקצועית שלו (המומחיות שבגללה הוא פתח את העסק) והוא נמנע מלהתמודד עם תחומים עסקיים הכרחיים, כמו שיווק, מכירות, תמחור וגבייה, שמציבים בפניו קשיים רגשיים וקשיים הנובעים מהיעדר מיומנות.
  • ריבוי משימות. העסק הקטן מלא וגדוש במשימות שאל רבות מהן לא ניתן להגיע בגלל היעדר משאבים כמו כוח אדם, זמן וכסף. עובדה זו גורמת לכך שהמשימות המורכבות והקשות יותר נדחות לטובת ביצוע של המשימות הפשוטות והקלות יותר. מצד אחד זה מייצר תחושה של עשייה והתקדמות, אך מצד שני הנושאים שנותרים ללא טיפול מסכנים את המשך קיומו של העסק.
  • גודל האחריות. העסק הקטן מתאפיין בריכוז של אחריות רבה במקום אחד, מאחר ובעל העסק הוא בדרך כלל האחראי הבלעדי להצלחתו או כשלונו של המיזם שלו. עומס זה של אחריות יוצר לחץ אשר פוגע ביכולת ההנעה לפעולה של בעל העסק ובכך מייצר דחיינות (פחות מוטיבציה והנעה לפעולה שווים יותר דחיה של משימות "למחר"). גם המאבק התמידי על עצם המשך קיומו של העסק מייצר מתח ושחיקה אשר מובילים לירידה במוטיבציה ולכן לפחות עשייה ולדחיינות.
  • העדפת הטווח הקצר. בעסק הקטן המיקוד הוא לרוב בקיום המיידי (הצורך הדחוף לייצר הכנסות עכשיו ולהתמודד עם תזרים מזומנים שלילי). דינמיקה זו, של התמקדות בטווח הקצר, מובילה להתנהלות "גרילה" ולכיבוי שריפות, אינה מאפשרת חשיבה אסטרטגית, תכנון ודינמיקה של תהליך ולכן מייצר דחיינות, כלומר פעולה אימפולסיבית של כאן ועכשיו והזנחה של העתיד, שנתפס כאמורפי.

  כדי להתמודד עם תופעת הדחיינות בעסק הקטן ולצמצם אותה יש לנקוט במספר צעדים הכרחיים:

  • לנסח תוכנית אסטרטגית המאפשרת לבעל העסק להתמקד ביעדים החשובים לו ביותר ולחתור אליהם באופן מתוכנן ונשלט במקום באופן אקראי ומאולתר.
  • לתרגם את האסטרטגיה לתוכנית פעולה אופרטיבית המבוססת על שיטת התיעדוף הגמיש. שיטה זו מגבירה משמעותית את תפוקת ביצוע המשימות מאחר ואינה תלויה רק בתיעדוף הקלאסי המבוסס על מידת הדחיפות של המשימות השונות.
  • להתמודד עם הגורם הרגשי, אשר מונע את העיסוק בתחומים קריטיים לקיום העסק (בעיקר שיווק, מכירות, תמחור וגביה) וזאת באמצעות יצירת שיתופי פעולה עם בעלי עסקים אחרים ומינוף היכולת המשותפת של כל הצדדים.
  • להגדיר תפקידים ותחומי אחריות באופן שיאפשר לנהל ולכוון את תופעת ריבוי הכובעים, וזאת באמצעות ניהול זמן ייעודי שבו חלוקת הזמן נעשית בהתאם לתפקיד הספציפי שבעל העסק ממלא ברגע נתון.
  • להסכים להיעזר ולרכוש ידע ויכולות מקצועיות ולא להסתמך רק על הידע והיכולות הטבעיים והאינטואיטיביים שבעל העסק הביא עמו לנקודת הפתיחה. הכוונה היא, בין השאר, לרכישת מיומנויות תכנון, ביצוע וניהול חסרות במטרה לייצר דינמיקה מקצועית מובנית ויציבה של ניהול העסק.

  דוח שפרסם לאחרונה משרד הכלכלה ושעסק במצב העסקים הקטנים והבינוניים בישראל, מציג את הקשיים עמם מתמודדים עסקים אלו וביניהם תחרות, בירוקרטיה, שיווק, הכנסות נמוכות ומוטיבציה. ההתמודדות עם קשיים אלו ואחרים דורשת יכולת הנעה לפעולה גבוהה, אך יכולת זו מצטמצמת ככל שנוצרת יותר דחיינות. זוהי הסיבה לחשיבותם של הטיפול וההתמודדות עם תופעת הדחיינות, ככלים להגברת סיכויי ההשרדות של ארגונים בכלל ושל עסקים קטנים בפרט.


  פיני שרגיל בן סירה, מאמן עסקי ואישי, עובד סוציאלי, מומחה להתמודדות עם דחיינות, מחבר "המדריך לסילוק הדחיינות".

תגובות

פיני שרגיל בן ס.. לטיפול בדחיינות...

מאמן אישי ועסקי ועובד סוציא...

עסקים מומלצים בתחום

ליאור רוזנטל תקשורת אפקטיבית לעסקים ליאור רוזנטל תקשורת אפקטיבית לעסקים
LRPR - תקשורת אפקטיבית לעסקים
מיכל לב רון קפיצת דרך מיכל לב רון קפיצת דרך
קפיצת דרך עם מיכל לב רון