בתהליך..המתן בבקשה.

אלי צווייג עורך דין ונוטריון / בלוג

בעלי ביטוחי חיים , קופות גמל השתלמות תגמולים ופיצויים - הוראות מוטבים

05/04/2016 00:31

 • בעלים של ביטוחי חיים , קופות גמל , קרנות השתלמות תגמולים ופיצויים  – חיזרו ובידקו את סעיף המוטבים :

   סכומי ביטוח חיים וכספים המופקדים קופות גמל קרנות השתלמות תגמולים ופיצויים אינם כלולים בעזבונו של אדם בפטירתו ואינם מחולקים בין יורשיו על פי הדין ( בדרך כלל בן הזוג, הילדים בחלקים שוים ביניהם וכו') או על פי צוואה שכתב . סעיף 147 לחוק הירושה נותן עדיפות למוטבים שנקבעו בחיסכון אפילו על פני היורשים  הרשומים בצוואה .   

  פסק דין של כב' השופטת שפרה גליק שניתן לאחרונה בביהמ"ש למשפחה בת"א מחדד את חשיבות ההגדרה המדויקת של המוטבים :
    השופטת קובעת כי אם נרשם בהוראות המוטבים כי המוטבים הינם היורשים החוקיים , יחולקו כספי החיסכון בין היורשים על פי דין (כאמור בני הזוג, הילדים וכו' ) גם אם מנוח כת צוואה חוקית ובה נישל אותם במפורש בצוואתו מכל רכושו .
    באותו מקרה קבע המנוח בצוואתו כי כל אחד מילדיו יקבל 100 דולרים בלבד מעיזבונו עקב יחסם המתנכר לאב .למרות את העניק בית המשפט לילדי המנוח את כל הכספים שצבר בקופות הגמל וההשתלמות שלו.  

  במקרה של רצון להעניק את כספי הביטוח או הקופות לאנשים ספציפיים – יש לכתוב זאת במפורש בעת מינוי הנהנים או לפחות לציין בהוראת הנהנים כי המוטבים יהיו הזכאים על פי צוואתו האחרונה .

  בימים הקרובים יתקבלו מעטפות הדוחות של ביטוחי החיים והקופות ובהן הפניה להוראות המוטבים והדרכים לשנותן. השנה שימו לב גם לסעיף הזה בדו"ח. ( תמ"ש ת"ע 44974-06-14,5435-09-13


תגובות

אלי צווייג עו"ד.. להורשה חכמה ומ...

עורך דין ונוטריון