בתהליך..המתן בבקשה.

מנחה לתקשורת ומגשרת / בלוג

מילדים לא מתגרשים. נקודה.

26/05/2014 18:34

 • הגעתם להחלטה משותפת שאתם רוצים לפרק את החבילה... להתגרש, על אף הניסיונות, ככל הנראה הכושלים, להחזיק את התא המשפחתי שלם ויציב.

  נכון, המילה "להתגרש" מפחידה ומרתיעה אך לעיתים לא מן הנמנע.

  שאלות רבות צפות לכם מה יהיה? איך נסתדר? מה יקרה עם הילדים? מה הם יחוו?...

  במשך שנות עבודתי כמגשרת עם זוגות שמגיעים להתגרש, אני נתקלת לא אחת במקרים בהם הכעס, הטינה והאגו שמציפים את שני בני הזוג, אחד כלפי השני, מובילים אותם לחוסר בהירות מחשבתית להבין כי יש בתוך המערכה המלחמתית גם ילדים בתמונה…

  המטרה המשותפת הראשונה שעומדת בפני זוגות שמתגרשים עם ילדים צעירים בפרט, זוהי טובת הילדים! זוהי לא רק סיסמא זוהי הדרך שבה אתם בוחרים איך להשפיע על אושרם של הילדים תוך כדי וביום שאחרי הפרידה!

  קיימת משמעות חשובה לשיתוף של הילדים בתהליך הגישור ולכן צריך לתת לנושא עדיפות עליונה, איך מספרים לילדים על הגירושין?

  כמה טיפים שיעזרו לכם בתהליך:

  1. החלטתם להתגרש, שתפו את הילדים בתהליך הגירושין, על פי היכרותכם עם ילדיכם שלכם, החליטו אתם מתי נכון לכם להודיע על פרידה, בייחוד אם אחד מההורים עוזב את הבית (המלצה שלי שבועיים-חודש לפני ליצור מצב של הפנמה והכלה). וודאו כי אתם מעבירים מסר מדוייק על מנת לא ליצור תקוות שווא… תמיד לילדכם תהיה התקווה שתחזרו להיות ביחד.

  2. זמן ומיקום השיחה חשובים מאוד! בחרו את הזמן בו אתם יודעים כי אינכם ממהרים והילדים לא לפני פעילות כלשהי. חשבו היכן תערכו את השיחה האם בסלון המשפחתי בו אתם מבלים או אולי בחדרו של אחד הילדים. תקפידו לשמור על שיחה רגועה ללא האשמות וביקורת אחד על השניה מול הילדים. הבהירו להם כי הם אינם הסיבה לגירושים (הם לא צריכים לדעת מי החליט ולמה), את השיחה המשיכו גם לאחר כמה ימים תוך כדי שאתם רגישים למצבם הרגשי התנהגותם והתנהלותם בבית ומחוצה לו .

  3. חשוב לאפשר לילדים לשאול שאלות ולהביע רגשות. היו אמפטיים למקומם. הערכו בהתאם לשיחה אפילו תכננו מראש מי מספר מה והיו מוכנים עם תשובות לשאלות נפוצות כמו: איפה אני אגור, מי ייקח אותי לחוג, איפה אני אהיה בחופשות ועוד…

  4. ביום שאחרי… אחד מכם עובר דירה, שתפו את הילדים! תכירו לו את סביבת המגורים החדשה, התייעצו עימו על ארגון וסידור הבית והחדר האישי. אפשרו לילדכם להחליט אלו מן הצעצועים / ספרים / חפצים הוא לוקח איתו לדירת ההורה העוזב. חשוב מאוד לתת לו תחושת ביטחון והזדהות עם חפצים מוכרים. הפכו את התהליך לחוויתי!

  5. חיבוק ונשיקה! בין כל התחושות והרגשות שאתם נמצאים בשלב זה היו עם יד על הדופק ואל תשכחו כל הזמן להיות שם בשביל הילדים, פרגנו, העצימו, חבקו ונשקו כל הזמן. זהו השלב הקריטי בו ילדם זקוק לתשומת לב מלאה שלא ירגישו נטושים.

  ילדים חשים את האווירה במשפחה ונותנים לה פרשנות משלהם, הם חרדים כאשר הם רואים ושמעים את המריבות, אי ההסכמות והוויכוחים בין הוריהם, המציאות הנוכחית מוציאה אותם משיווי משקל והם אינם יודעים איך ל"קרוא" את זה ולכן תקשורת פתוחה ומאפשרת עם ילדכם ושיתוף תמיד עדיפה על חוסר הודאות. וכפי שאני תמיד אומרת: "תקשורת זה שם המשחק...!"

  גנית רוגלית מומחית לתקשורת משפחתית, מגשרת מייצרת המשחק "לשבור את הקרחון" – משחק חוויתי לעידוד התקשורת המשפחתית.

  (מאמר מתוך כתבה שפורסמה במגזין "אמא עובדת")

תגובות
 • - לפני 2577 ימים

  גנית כתבת מדוייק ומחכים. שלא נזדקק- ולמי שכן , טוב לדעת שיש אותך בסביבה!!!!

גנית רוגלית מנחה לתקשורת ומגשרת

תקשורת בנאישית, זוגית, משפח...