בתהליך..המתן בבקשה.

orbach coaching / בלוג

הנעת עובדים

08/09/2019 18:23

 • הנעת עובדים בעידן המודרני חשובה בדיוק כפי שהיתה לפני שנים. בעצם הבחירה שלנו לנהל, לקחת עובדים שיעשו עבודה, באותו הרגע עניין ההנעה נכנס לתמונה.

  כל מנהל, כל בעל עסק או ארגון רוצה עובדים שיביאו מקסימום תפוקה ויפעלו במלוא המוטיבציה כדי למקסם את הרווחים של העסק. אך ביננו האם אנחנו אי פעם נתנו את מקסימום המוטיבציה או מקסימום התפוקה שיכולנו לתת ברגע נתון? אם נבקש לענות על השאלה האם יכולנו בכל תפקיד שהיינו בו לתת יותר, הרי כנראה שכולנו נענה שבוודאי היינו יכולים לתת יותר בכל רגע נתון.

  אם ככה, אז מה הסיפור? לוקחים אדם נותנים לו עבודה ואז מה בעצם מתרחש אצלו? כמובן שהתשובות רבות ומגוונות. כאשר אנחנו לוקחים אדם לעבודה עלינו לשאול את עצמנו מה היינו רוצים שיקרה? אפשר לקרוא לזה גם הגדרת תפקיד אך בדרך כלל יש שם ציפייה הרבה יותר גדולה ממה שרשום.

  הכל מתחיל בלכתוב את חזון העסק ובו לתת מקום של כבוד לפרק העובדים והערכים שנטמיע בארגון, הערכים שנטמיע בקרב העובדים שלנו, הערכים שאנחנו כמנהלים נתנהל מתוכם. זה אתגר כיוון שכל עובד מגיע מחינוך שונה ומתפיסה ערכית שונה ויש ליישר קו לציר ערכי אחד שיהווה את עמוד השדרה של העסק. לדוגמא , אם ערך מרכזי בארגון הוא שירותיות וזמינות, הרי שהעובדים נדרשים להתנהל מתוך הערך הזה. יש מצב שבחיים האישיים שלהם אלה אינם ערכים מרכזיים ואז נדרש לעשות עבודה על הטמעת הערך. אנחנו רוצים בדוגמא להניע את העובדים לקום מידי בוקר ולהתנהל מתוך שירותיות וזמינות.

  יש נטייה לחשוב שכסף מניע עובדים. אין ספק שהוא חשוב אך הוא נמצא רק ברובד הראשון ובפועל כאשר עובד יבחר להמשיך ולהיות בתפקיד או כאשר יבחר לקום בבוקר וללת מה 100% שלו יהיה שם הרבה יותר דברים מעבר לכסף.

  אדם שקם בבוקר רוצה להיות מאושר. אושר יגיע כאשר יהיה שילוב של הנאה יחד עם תחושת משמעות. וכאן האתגר של המנהל לאפשר לעובד את השילוב הזה. אפשר כבר לראות בארגונים גדולים כמו גוגל למשל קומות שלמות של משחק ואזורי ישיבה בסגנונות שונים שעיקרם שלגרום לעובד להגיד לעצמו ולסובבים אותו - אני נהנה בעבודה. שווה לעשות סיעור מוחות יחד עם העובדים מה תיחשב הנאה עבורם ולהיות הכי מדויק בעניין הזה.

  ומה לגבי תחושת משמעות? כולנו רוצים לקום בבוקר ולדעת שאנחנו שווים, מוערכים, תורמים, בעלי ערך, משאירים חותם כלשהוא. אצל מי האחריות לעניין הזה? אתיחס קודם כל למנהל, שנכון שייתן לזה מקום מהרגע שהוא קולט את העובד לאורך כל תקופת עבודתו. הוקרה, הערכה, חיוך, אמירות מעצימות, פרסים, להיות חלק מידי פעם בישיבת הנהלה, לרכז פרויקט, לקבל משימה חשובה.

  אז מנהל יקרה זכור !! הנאה פלוס משמעות מאפשרים לעובד שלך להיות מאושר יותר ובנגזרת של זה להיות עם מוטיבציה ותפוקות גבוהות יותר.

  מה עוד?

  סביבת עבודה. תן לעובד שלך מרחב שיהיה לו נוח לעבוד, ליצור, להיות מחויב. כיום חלק מהנעת העובדים היא לאפשר לעובדים לעבוד מהבית. זה יכול להיות פתרון עבור עובדים שהם הורים, כאלה שהתחבורה כבדה עליהם, או כאלה שעצמאות מניעה אותם יותר לפעולה, הם נחנים במנהיגות עצמית ורוצים לתת תפוקות מבלי לתת דין וחשבון על כל שעה שהם עובדים. יש תחומים רבים שקונספט כזה יכול להיות מצויין, כמובן תוך בקרה שוטפת על תוצאות.

  התפתחות וצמיחה אישית. אני פוגש עובדים שלי שעבדו אצלי לפני שנים רבות ומה אני מגלה? שהם זוכרים את הרגעים בהם הם גדלו התפתחו התעצמן קיבלו כלים. מנהל יקר, תשאל את עצמך עד כמה העובדים שלך גדלים לצידך?

  אעצור לרגע כדי להגיד שכל מה שאני כותב כאן צריך להיות מנהל. זה יכול להיות בסיוע משאבי אנוש. נכון שתגדירו את כל הכותרות הדורשות התיחסות, אלה שאתם מחברים אליהם ותהפכן אותם לתוכנית עבודה. חלק יהיו ערכים והוויה שתבחרו להתנהל מתוכם בשוטף וחלק יהיו פעולות משימות חגיגות בתוכנית העבודה שיקבלו תאריכים ואחראי פרויקט לאורך השנה.

  בואו נדבר רגע על השפה שאתם בוחרים לדבר אותה מול העובדים שלכם. כדי להניע עובדים יש לדבר בשפה חיובית, שפה מקדמת, שפה שהמשפטים מנוסחים למקום שרוצים להגיע אליהם . לדוגמא במוקד המכירות נזכיר שאנחנו מחייכים ללקוח גם אם לא רואה אותנו אלא רק שומע. ולא נגיד מה יהיה עם הפרצופים העצובים שלכם. הניסוח תמיד יהיה למקום שאנחנו רוצים שיהיה.

  בואו נבחין ב 4 סוגי עובדים :

  1. רוצה ויכול ! זה עובד החלומות שלכם.

  2. לא רוצה ויכול ! אצל עובד כזה עלינו ליצור מוטיבציה.

  3. רוצה ולא יכול ! אצל עובד כזה יש ליצור יכולות.

  4. לא רוצה ולא יכול ! כאן עליכם להחליט האם העובד במקום הנכון.


  זכרו שבכל רגע נתון אתם כמנהלים יכולים לעשות עוד כדי להניע את העובדים שלכם בצורה מיטבית. זה יאפשר לכם להיות הרבה יותר מצליחים בתפקיד שלכם. זה בהחלט שווה. תתנהלו מתוך ישום הידע שיש לכם בנושא. תהיו סקרנים תמידית לכלים נוספים להנעת עובדים. תקשיבו לעובדים שלכם בהקשבה טוטאלית למה שהם צריכים.

  הכותב :

  יניב אורבך

  מאמן עסקי ואישי

  מומחה להעצמת אנשים

  נייד 0507460048תגובות

יניב אורבך מאמן עסקי ואישי

מאמן עסקי ואישי