בתהליך..המתן בבקשה.

מכון דיאלוג / בלוג

הפסדה של הילרי קלינטון – ניצחון הבריונות הלבנה ד"ר רבקה נרדי, 14/11/2016

20/11/2016 21:35

 • לפי כול התחזיות (שהתבדו), על פי תחושת הבטן (שאכזבה), בהסתמך על תובנות וניסיון חיים, כולל היגיון בריא (שהתגלה כלא רלוונטי) האישה המוצלחת, הרהוטה, למודת הניסיון, אישה שהגשימה במידה רבה את חלומותינו הפמיניסטיים – הפסידה לבריון. דונאלד טראמפ שבימים אלו מעורר זעם בקרב אלפי מצביעיה שלא מעקלים. להפסיד מול איש כזה? למה???

  הלוואי וידעתי. האם מישהו יודע? האם עכשיו הפרשנים חכמים יותר? יאמרו כי היא אישה והעולם לא מוכן למנהיגה אישה. אולי, לא לגמרה ברור שהעוקץ הוא מגדרי. היא יודעת לדבר, היא מביאה עובדות, היא מאופקת רגשית, היא רציונאלית, היא משדרת הגינות וניסיון, היא מתלבשת כאשת עסקים, תמיד בחליפה. היא חכמה אך גם נשית ונאה, היא כבר הוכיחה עצמה בתפקידים בכירים ביותר, היא באה מהמעמד הנכון... מה עוד תרצו? יאמרו כי היא "שקרנית", האומנם? מול שקריו של טראמפ שקריה נשמעים מגוחכים. יאמרו כי היא באה מהעולם הישן, אבל רק לפני שמונה שנים, מסריו של העולם "הישן" נצחו. אובמה הצית תקוות בכול רחבי הגלובוס דווקא בשל מה שהוא ייצג – עמידה איתנה מאחורי ערכים הומאניים ישנים וטובים.

  אז למה אם כן?

  הייתכן שיש קסם ממגנט בבריונות עטופה בחליפה אלגנטית, בריונות של כוח והמון כסף? כדי להבין את כישלונה של הילרי קלינטון נדדתי בדמיוני לספרו הנודע של ויליאם גולדינג "בעל זבוב" (1954) המתאר קבוצת ילדים הנקלעים לאי בודד. עיקרה של העלילה בחברה המעוותת אותה בונים הילדים באי. שם הספר מתייחס לאל הכנעני בעל זבוב, שלפעמים משמש שם נרדף לשטן. במשך הזמן הנערים מאבדים צלם אנוש ומתדרדרים להתנהגות שבטית ובלתי מוסרית, שתוצאותיה הם מותם של שניים מבני החבורה. 

  ומה הביא אותי להיזכר בספר זה? המאבק בין טראמפ להילרי קלינטון הזכיר לי. היגררותם של מיליונים אחרי הבריונות משולחת הרסן. ללא מעצורים. הוא ניער מעצמו בבוז את השקרים, ההטרדות המיניות, ההבטחות המסוכנות. שום דבר אינו נוגע בו. זה, מהפנט, ממגנט, קוסם, מרדים את התודעה, את המחשבה, את התבונה, את שיקול הדעת. זה בעיקר מפתה!  איש כזה יכול להציל אותנו... הוא גדול מהחיים...

  טראמפ אינו מפלצת. טראמפ הוא איש פיקח בעסקים שבזכות כישוריו עשה מיליונים. האם טראמפ אדם חסר שלד מוסרי? אולי, נראה שמוסריותו הודחקה במהלך השנים עד שהפכה בלתי רלוונטית עבורו.

  הילרי קלינטון הפסידה כי קולה השקול מול קולו הממגנט נשמע אנכרוניסטי. פיתוי עובד על ריגוש וחידוש. מיליונים האמינו לו כי הם מספיק זעמו על הסדר הישן ורצו שינוי.

  ואולי יש עוד סיבה, השערה פרטית שלי המעוגנת בתפיסתי הפמיניסטית, מה עשוי ליצור מהפך בתפיסת אישה מנהיגה. הילרי קלינטון פעלה לכאורה על פי הקודים המקובלים. היא עשתה את כול הדברים הנכונים המקובלים בעולם גברי שמודל המנהיגות שלו הוא גברי. עולם הבנוי על אינטרסים שמבוטאים בסגנון פוליטיקלי קורקט, מניפולציות מוכחשות, כוחנות מוסווית היטב. כמו נשים רבות מוכשרות לפניה היא לא העיזה לבטא באופן מוחצן ואסרטיבי חלקים באישיותה (שאולי רוסנו לגמרה במהלך השנים), הנחשבים "נשיים קלאסיים", כאלו שבדרך כלל סופגים קריאות בוז – ספונטאניות, רגשנות, חמלה, אוטנטיות. נשים חזקות למדו להסתירם, שכן הן יודעות שביטוי חופשי ומשוחרר שלהם יציג אותן כנחותות. אלו חוקי המשחק, עדיין. אבל, להערכתי, דווקא אישה שמעיזה להיות חזקה ונשית בו זמנית, שלא עושה חשבון לחוקי המשחק הגבריים המקובלים, עשויה להצית את דמיונם של מיליונים, ככזו שאפשר לסמוך עליה. היא "גדולה מהחיים", כלומר פועלת כנגד החוקים, אך לא כבריון טראמפ שמבטיח פילוג, גזענות ויחס רע לנשים, מיעוטים, מהגרים ולכול הזר והשונה,  אלא כאישה אמיתית, לא מושלמת (מותר לה), בעלת ערכים אנושיים הומאניים שבאה להיטיב. היא לא ידעה או לא יכלה לעשות זאת. כמה חבל. וגם לעולם לא נדע לו כן יכלה – האם אז הייתה מנצחת?

תגובות

ד"ר רבקה נרדי

מטפלת אישית וזוגית וסופרת

עסקים מומלצים בתחום

מרגה יונוביץ פסיכולוגית מומחית מרגה יונוביץ פסיכולוגית מומחית
מרגה יונוביץ- מלווה נשים לזוגיות מיטיבה עם עצמן.
ז'אנה הלשטיין הרצאות וחקר שורשים ז'אנה הלשטיין הרצאות וחקר שורשים
ז'אנה הלשטיין - DNA בגובה העיניים
לילית בן חיים פיטשון לילית בן חיים פיטשון
ספור משפחתי