בתהליך..המתן בבקשה.

מכון דיאלוג / בלוג

על התמודדות עם תסכולים

29/11/2016 20:22

 • על התמודדות עם תסכולים

  מאת ד"ר רבקה נרדי, 26/11/2016

  במסגרת סדרת תוכניות רדיו* ששידרנו על עולם הטיפול (אנוכי ובן זוגי ד"ר חן נרדי) שוחחנו באחת התוכניות על התמודדות עם תסכולים כמצב קיומי בחיינו.

  חווית התסכול בהא הידיעה המרחפת מעל ראשנו ושאנו נוטים להדחיקה כדי לחיות חיים נורמאליים היא העובדה שיום אחד נמות. לנתון זה השפעה ענקית על חיינו המודעים והלא מודעים.

  כולנו מכירים את חווית התסכול. היא יכולה לנבוע מהמון דברים קטנים וגדולים. ממזג אוויר רע, קושי למצוא חנייה, איחור, ועד אירועים דרמטיים בחיינו המשבשים אותם – מחלות, תאונות, פיטורין, יחסים קשים, הפסדים כספיים, מחסור כספי קבוע, סכסוכים, אובדנים כולל אובדן הנעורים, מוות ועוד. המכנה המשותף למצבים בין אם הם "קטנים" ונראים לנו ממרחק הזמן שוליים, בין אם הם דרמטיים ומשפיעים על חיינו ומצב רוחנו, היא התחושה  שהתוכנית שלנו השתבשה. משהו לא עובד. התקלקל. אנחנו לא מקבלים את מה שרצינו. אבדנו שליטה.

  מה אנחנו עושים? איך אנחנו מתמודדים. זו שאלת מיליון הדולר. שהרי לכאורה כולנו מבינים שהדבר החכם ביותר לעשותו זה להסתגל למצב שנחת עלינו ולהפוך את הלימון הזה ללימונדה. אבל...איך נתפייס עם ציפיות בלתי ממומשות? מי הבטיח לנו את כול ההבטחות הגרנדיוזיות הללו?

  ההתמודדות תקבע במידה רבה את איכות החיים שלו. מדובר על גמישות מול נוקשות. כולנו גדלנו על ברכי התרבות המערבית המדגישה את השליטה בעצמנו, גם באיתני הטבע כביטוי ליכולותינו האנושיות הנשגבות ביותר.

  המודל הדולפיני** פרי יצירתנו עוזר לנו לנתב את עצמנו. זה אומר:

  • לפעול מבחירה ולא מתחושת קורבנות.
  • לזהות את דפוסי ההתנהגות האוטמאטיים שלנו (הסרדין התבוסתני, הכריש התוקפני) ולהתמודד איתם באמצעות חשיבה יצירתית, "דולפינית", עצמאית, אמפאתית, אסרטיבית.
  • להכיל ולעבד בתוכנו מצבי חיים שלא ניתנים לשינוי, לדעת להבחין בינם לבין אלו המזמינים אותנו לשינוי ואתגרים חדשים.
  • להזכיר לעצמנו ש "המלחמה נגמרה, אפשר לצאת מהיער", כלומר שבגרנו שלמדנו שאנחנו כבר לא במקום "ההוא" המאיים.
תגובות

ד"ר רבקה נרדי

מטפלת אישית וזוגית וסופרת

עסקים מומלצים בתחום

לילית בן חיים פיטשון לילית בן חיים פיטשון
ספור משפחתי
עמוס זיו בית דפוס עמוס זיו בית דפוס
זיו הדפוס פתרונות דפוס וגרפיקה עד אליך
ז'אנה הלשטיין הרצאות וחקר שורשים ז'אנה הלשטיין הרצאות וחקר שורשים
ז'אנה הלשטיין - DNA בגובה העיניים