בתהליך..המתן בבקשה.

ילובסקי-פטרבורג משרד עורכי דין / בלוג

מי ידאג לילד שלי?

26/12/2019 20:51


 • מהפכה משפטית – מסמך הבעת רצון

  יש החלטות שחייבים לקבל היום, מחר עלול להיות כבר מאוחר מדי...

  על הרפורמה החדשה בחוק הכשרות והאפוטרופסות


  מאת מיכל ילובסקי-פטרבורג, עורכת דין ומגשרת מוסמכת

  לפני שנתיים וחצי נכנס לתוקף תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962, המבוסס על חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

  לאחר התיקון, חוק הכשרות המשפטית מאפשר מגוון פעולות שבעבר לא היה ניתן לבצע באופן שיינתן להן תוקף חוקי. אחת מהן היא חתימה והפקדה של מסמך הבעת רצון.

  מדובר על מסמך שנועד לשרת כל אדם המשמש כאפוטרופוס על אדם אחר, להביע את רצונו מראש, מי יחליף אותו בתפקיד כדי לדאוג לצרכיו של מי שכיום הוא ממונה עליו כאפוטרופוס, בין אם הוא חסוי בגיר ובין אם הוא חסוי קטין, כאשר הוא עצמו יהיה עוד בחיים אך לא יהיה כשיר לעשות זאת בעצמו. עד לתיקון החוק, אפוטרופוס של אדם יכול היה לבקש את מי למנות במקומו כאפוטרופוס רק לאחר שילך לעולמו.

  אדם יכול להיות אפוטרופוס של אחר מכוח היותו הורה, על ילדיו הקטינים ומכוח מינויו כאפוטרופוס על ידי בית המשפט (ילדים או קרובי משפחה בעלי מוגבלויות, הורים מבוגרים שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם עוד וכיו"ב).

  החוק המתוקן כיום מאפשר לאדם אשר הינו אפוטרופוס של אדם אחר, לקבוע עוד היום, מבעוד מועד מי ימונה במקומו כאפוטרופוס לקטין/לחסוי עליו הוא ממונה.

  מסמך הבעת רצון מתייחס למקרים בהם האפוטרופוס לא יהיה מסוגל לדאוג לאותו אדם (קטין או בגיר) אשר הוא משמש לו כאפוטרופוס, או, בעת פטירתו של האפוטרופוס (על ידי מתן הוראות בצוואתו). עריכת המסמך חשובה מאוד לכל אדם שהינו הורה לקטין וחשובה כפליים לכל אדם אשר מכהן כאפוטרופוס על בגיר, כדוגמת בגירים בעלי מוגבלויות שונות אשר מתקשים להתנהל באופן עצמאי בחייהם וזקוקים לאפוטרופוס אשר יסייע להם.

  במסמך הבעת הרצון אדם יכול לקבוע אפוטרופוס מסוים אשר יחליף אותו בעתיד, וניתן אף לתת לאותו אפוטרופוס הנחיות מסוימות. עורך המסמך יכול לציין אפוטרופוס יחיד או מספר אפוטרופוסים.

  בית המשפט ייתן עדיפות למינוי המבוקש במסמך הבעת הרצון ויורה לאפוטרופוס לפעול בהתאם להנחיות שפורטו במסמך הבעת הרצון או בצוואה של האפוטרופוס הנוכחי.

  חשוב להדגיש כי מסמך הבעת רצון אינו מחייב את בית המשפט למנות את האפוטרופוס המבוקש כמחליף, אך בית המשפט ייטה שכן לאשר את בקשת האפוטרופוס ככל שאין טעמים מיוחדים אשר מונעים את מינויו של המחליף המבוקש.

  ניתן לערוך את מסמך הבעת הרצון רק על ידי עו"ד שעבר הכשרה של האפוטרופוס הכללי לנושא. המסמך יופקד באופן מקוון במערכת הממוחשבת של האפוטרופוס הכללי ועותק מקורי של המסמך ישלח  בתוך 14 יום למחוז הרלוונטי באפוטרופוס הכללי.

  עו"ד מיכל ילובסקי -פטרבורג הוסמכה לערוך מסמכי הבעת רצון.

  האמור לעיל הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה ייעוץ משפטי.

  אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם עו"ד העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת כל החלטה.


  מיכל ילובסקי – פטרבורג, עו"ד ומגשרת מוסמכת

  רחוב איתן 5, משמר דוד, 7684100

  טל: 08-6901717

  פקס: 08-6901716

  michal@yalovski-law.com

  נייד: 052-4333777

תגובות

עו"ד מגשרת ונוט.. מיכל ילובסקי-פט...

עורכת דין, מגשרת ונוטריונית...