בתהליך..המתן בבקשה.

מלכה קהתי - הדרכת הורים / בלוג

5 דרכים ליצירת תקשורת בונה עם "דור המסכים"

02/10/2018 14:48

 • 5 דרכים ליצירת תקשורת בונה עם "דור המסכים"

  הילדים בקושי מורידים את העיניים מהמסך? 5 הכלים הבאים יאפשרו לכם לתקשר איתם בצורה טובה יותר, לבלות יחד זמן איכות ולהבין מה באמת עובר עליהם.

  בעידן הדיגיטלי, הילדים שלנו "דבוקים" למסכים בין 6-9 שעות ביום (יש הטוענים שאף יותר). הורים רבים שמגיעים אלי, מספרים שניסיונות התקשורת שלהם עם הילדים עולים בתוהו והם מרגישים מבולבלים וחסרי אונים בשל הקושי להיות חלק מחייהם: צריך להילחם איתם כדי שיכינו שיעורים, הם מדלגים על הארוחות כדי להרוויח יותר זמן מסך ובקושי אפשר להחליף איתם מילה.

  קשיי התקשורת שההורים חווים בתור מחנכים, גורמים להם לתסכול רב והם מרגישים אובדי עצות לחלוטין. חלקם תולים זאת ברוח התקופה ומרגישים שזוהי גזירת גורל. כפי שנבין מיד, את הגזירה הזו אפשר לשנות באמצעות מספר כלים.

  1. איך לפתח שיחה (שמכילה יותר ממילה-שתיים)?

  כשאתם נמצאים עם הילדים, היו רק איתם. הרחיקו כל גורם מפריע אחר. הקשיבו להם ! הסתכלו להם בעיניים ולמדו אותם ששיחה דורשת קשר עין ושפת גוף. אם אתם בשלב שאינכם יכולים להתפנות, אימרו להם מתי תוכלו להתפנות עבורם. נכנסתם הביתה מיום עבודה אחרי שלא ראיתם אותם במשך כמעט חצי יממה? החליטו שאתם מקדישים לפחות את רבע השעה הראשונה להתעניינות אמיתית. שתפו את ילדיכם ביום שעבר עליכם ובקשו שיספרו לכם מה עבר עליהם. כשתשתפו אותם בפרטים הם ילמדו גם לשתף אתכם, ולא יסתפקו בתשובות כגון: "היה כיף" "סבבה". יש לכם התלבטות בנושא כלשהו? התייעצו איתם. תתפלאו לראות שגם לילדים הצעירים יש עצות נפלאות שלא חשבתם עליהם.

  כשתיצרו אווירה משפחתית שמעודדת כבוד לאחר, הקשבה, פתיחות, שיתוף, התייעצות ושיח אישי ומכבד הם ילמדו להיות אמפטים ומקשיבים גם לכם. באופן הזה תוכלו להרגיש שאתם משפיעים, שאתם מהווים סמכות עבורם ושאתם יודעים מה קורה בחיים שלהם.

  2. הקפידו על סדר יום קבוע

  קבעו סדר יום עם הילד, כגון זמני ארוחות, מקלחת, הכנת שיעורים, חוגים ועוד. באופן הזה תסייעו לילדים לרכוש הרגלים נכונים לניהול זמן. אחרי הכל, זהו כלי הכרחי להצלחה בחיים. לתוך סדר היום הכניסו גם את זמן המסכים, כדי שיהיה תחום בזמן ולא יגרום לקונפליקטים. במקרים מסויימים, חשוב גם לגלות גמישות.

  קבעתם עם הילד זמן מסך, הזכירו לו מספר דקות לפני שהזמן עומד להסתיים. ילדים זקוקים לתזכורת . במקרים בהם יש שינוי בתוכניות ומתאפשר לתת לילד יותר זמן, או שהילד מבקש לסיים משימה חשובה עבורו  וזה אפשרי מבחינת לוח הזמנים,כדאי לגלות גמישות ולאפשר לו. חשוב שילדים יראו שאנחנו רגישים לצרכים ולרצונות שלהם וזה בסדר להפעיל שיקול דעת ולשנות החלטות.

  3. עודדו את הילדים ליזום מפגשים חברתיים

  למדו את הילדים שלכם שלפגישות עם חברים יש ערך מוסף ביחס לפגישות ווירטואליות בכל רשת חברתית שהיא. גם בנושא זה היו להם דוגמה אישית. הזמינו אליכם חברים הביתה, הראו להם שמפגשים חברתיים הם מקור להנאה רבה והחליפו חוויות לאחר מכן. 

  4. העיקר הבריאות!

  כולנו רוצים להיות בריאים, ולבריאות יש אספקטים רבים, כגון תזונה בריאה, פעילות ספורטיבית ואיכות שינה. כשאנחנו דואגים לבריאות של ילדינו ומוסיפים להחלטות שלנו הסבר הגיוני, יהיה להם קל יותר לקבל אותן. אם למשל הילדים מעדיפים לבלות מול המסך במקום ללכת לישון, נוכל להסביר שחשוב לישון 8 שעות ויותר (בהתאם לגיל), כדי שיהיה להם כוח להספיק מחר את כל מה שהם רוצים. כשנסביר להם שצפייה מרובה במסכים עלולה לפגוע בראייה שלהם, באיכות השינה שלהם וביכולת שלהם לרכוש חברים חדשים – גדל הסיכוי שהם ירצו לשתף פעולה.

  רוצים להוציא את הילדים מהמסך ולעודד אותם לשמור על אורח חיים בריא? הציעו להם לצאת איתכם לגינה הסמוכה ולשחק כדורגל או כל משחק אחר. תוכלו להציע להם להצטרף אליכם להליכה משותפת, וכך תרוויחו פעמיים: גם פעילות ספורטיבית וגם זמן איכות לשיח.

  5. הקדישו זמן איכות לכל אחד מהילדים

  אתם עובדים עד שעות מאוחרות, מרגישים חנוקים, לא רואים את הילדים. ואז רגשי האשם תוקפים אתכם... לפני שאתם רצים לחנות הקרובה לקנות להם משהו כפיצוי, סגרו לכם ביומן זמן איכות שבועי עם כל אחד מהם. גם 20-30 דקות יספיקו.

  ידעו כל אחד מהילדים מראש על המפגש שקבעתם. בזמן הזה היו נטו איתו, בלי ביקורת ושיפוטיות, רק אתם והוא בפעילות שהוא יבחר. כך תלמדו להכיר את הילד שלכם מזווית אחרת.

  אנחנו רוצים להיות הורים משפיעים, וזה בידיים שלנו! לא נוכל לשנות את המציאות הטכנולוגית המתפתחת בצעדי ענק, כן נוכל לשנות את ההתנהלות שלנו. בעזרת הפעולות הנכונות נוכל לגדל ילדים בעלי מיומנויות חברתיות, שיהיו עצמאים, אחראים בעלי תחושת ערך עצמי. את כל אלה אף מסך לא ילמד אותם...

  מלכה קהתי – בוגרת מכון אדלר. בעלת וותק רב בחינוך, עוסקת בהדרכת הורים פרטנית וקבוצתית, מרצה ומנחה סדנאות.

תגובות

מלכה קהתי

הדרכת הורים בגישת אדלר