בתהליך..המתן בבקשה.

Better Being / בלוג

לחיות מתוך בחירה

26/06/2013 16:16

 • בפוסט הקודם שלי התייחסתי לחווית הפער הראשונית שמופיעה בילדות והדגמתי כיצד הפער מתעצם במקום בו יש לנו קושי לקבל את המצב הקיים כפי שהוא. ראינו שצמיחה וצמצום פערים הם אפשריים, כאשר אנו לומדים לזהות את הרגשות והתחושות שמאפיינים את מי שאנחנו כרגע, ונכונים לקבל
  אותם באופן מלא, ללא כעס וביקורת. לקריאת המאמר הקודם

  במאמר זה, ארחיב את הנושא תוך התייחסות לאחד הביטויים המרכזיים לחווית הפער בחיינו הבוגרים. ואני מתכוונת לתופעה המוכרת לכולנו, שיש "בורות" מסויימים בחיינו שאנחנו מכירים אותם היטב, אך ממשיכים ליפול לתוכם גם כשלהבנתנו, אנחנו מנסים להמנע מהם בכל כוחנו.
  לאיזה בורות אני מתכוונת? ובכן, אני מתכוונת לאותם מצבים שאנחנו נשבעים לעצמנו לא להגיע אליהם שוב, ובכל זאת מוצאים את עצמנו "נופלים" או "נסחפים" לתוכם פעם אחר פעם, כאילו ללא שליטה.
  לדוגמא: כעס, אשמה, אכזבה, ביקורתיות, חשדנות, קנאה, זלילה חסרת גבולות ועוד אין ספור בורות שעומקם וחלקלקותם שונה בין אדם לרעהו אך תכליתם זהה: חווית אובדן שליטה, סבל וחוסר אונים.
  אחת המתאמנות שלי תיארה לי את החוויה הזו באופן מקורי: “למרות כל העבודה העצמית ותהליכי המודעות שאני עושה, אני חוזרת כל הזמן לאותה הנקודה בה התחלתי. כמו עוד סיבוב סביב אותה הכיכר”.

  הדימוי שהשתמשה בו המתאמנת שלי, הזכיר לי את הסרט דלתות מסתובבות: סרט בריטי משנת 1998, שבו מתפצל גורלה של הדמות הראשית – הלן (גווינת' פאלטרו) לשתי עלילות מקבילות שסופן זהה. הלן שפוטרה מעבודתה במשרד ליחסי ציבור ממהרת לתפוס את הרכבת התחתית. בעולם אחד היא מספיקה
  ובעולם השני לא.
  בעולם הראשון, הלן מגיעה הביתה מוקדם מן הצפוי ותופסת את החבר שלה (לינץ') בוגד בה עם האקסית שלו. הלן עוזבת אותו ועוברת לגור אצל חברתה. בהמשך הלן מתאהבת בבחור שפגשה על הרכבת (האנה) והם מתארסים. בנוסף, היא מחליטה על שינוי תדמית ואף פותחת משרד יחסי ציבור.

  בעולם השני, הלן מגיעה הביתה באיחור ולא מספיקה לתפוס את החבר שלה עם המאהבת שלו. לאורך העלילה היא עובדת בעבודות שונות וממשיכה לסבול ממערכת היחסים עם בן זוגה, שממשיך לבגוד בה ולחיות על חשבונה.
  לקראת הסיום בשתי העלילות, הלן מגלה שהיא בהריון (בעלילה הראשונה מחברה הבוגדני, ובשנייה מחברה החדש), אך בהמשך נפצעת ומאבדת את התינוק. בסופו של דבר שתי העלילות מתחברות כאשר בעלילה השנייה הלן נתקלת באהובה מהעלילה הראשונה, וכך מסתיים הסרט.

  יוצרי הסרט השתמשו בדלת המסתובבת כדימוי לחיים הנסובים סביב ציר מרכזי אחד, והראו שלמעשה לא משנה איזה החלטות נקבל ובאיזה עיתוי, בסופו של דבר תתפתל עלילת חיינו כך שבהכרח נגיע לאותו המקום.
  סרט מעורר מחשבה, שמעלה את אחת הסוגיות הקדומות: האם הכל צפוי והרשות נתונה, כאמירתו של רבי עקיבא? ובמילים אחרות, האם יש לנו השפעה כל שהיא על המציאות שבה אנחנו חיים? ואם כן, האם הבחירות שאנו עושים אכן קובעות את מהלך החיים בכללותם או שהן משפיעות רק על הטווח הקצר
  (כמו בסרט)? כלומר, האם בסופו של דבר נגיע תמיד לאותו המקום – הידוע מראש, כפי שתוכן מלמעלה? ואם זה המצב, מה משמעות המושג "בחירה חופשית"?

  בוודאי שמתם לב שדלת מסתובבת היא בדרך כלל שקופה. כשאנחנו נכנסים בפתחה, אנחנו יודעים בדיוק לאן היא מובילה ויכולים לבחור (כן, בחירה חופשית !) להכנס דרכה מתי שנרצה, באיזה צד לצאת וכמה סיבובים לעשות. הדלת המסתובבת לפעמים אפילו מסתובבת מעצמה ללא שום מאמץ מבחינתנו
  – אם בחרנו להיכנס דרכה.
  הדלת המסתובבת מסמלת בעיני את הבחירה המעגלית שלנו להיכנס לסיטואציות פיסיות ורגשיות בחיים. יש משהו (באופן מטאפורי כמובן) בצידה השני של הדלת, שמושך אותנו ואנחנו בוחרים שוב ושוב להיכנס דרכה, גם אם יש לכך מחירים.
  נכון, הדלת כאילו נפתחת מעצמה ומזמינה (אפילו מפתה) אותנו לעבור דרכה. אך הבחירה האם לעבור דרכה או לא, תמיד נשארת בידנו.

  ואיך כל זה מתקשר לבורות שהזכרתי?
  ובכן, לתפיסתי אין באמת דבר כזה "לאבד שליטה". לפעמים נראה שזה המצב, ואם נודה על האמת, יש רגעים בחיים שלא נוח לנו לקחת אחריות מלאה על מעשינו והיותנו. אבל מה שקורה לנו במציאות הוא לא אובדן השליטה, אלא אובדן הבחירה החופשית, שנגזר עלינו לא משמיים כי אם מארץ וחמור
  מכך, מבחירתנו אנו.
  פרדוקס? לא ממש. רמת הערות שלנו לעצמנו, להוויה ולמעשים שלנו, היא באחריותנו המלאה ונתונה לבחירה שלנו בכל רגע ורגע. “נפילה לבור" היא למעשה רק עוד רגע בחיים שבחרנו לוותר בו על היותנו נוכחים וערים באופן מלא. ויתרנו על הבחירה המודעת והנה יצרנו לנו חווית פער במו ידינו.

  המפתיע הוא, שהבחירות שלנו תמיד משרתות אותנו. ועל כך ארחיב בפעם הבאה.
  בינתיים אני מציעה לכם להיות ערניים לדלתות שנפתחות בפניכם בכל יום. אגב, לא כולן מסתובבות, אבל בכולן גלומה הבטחה והרשות נתונה לנו. כל מה שדרוש הוא להיות בתשומת לב למי אנחנו הופכים להיות בטרם ניכנס בפתחה של הדלת.

  ועוד דבר קטן לסיום: יש ביכולתנו לפתוח גם דלתות סגורות. אפילו דלת שסגרנו (אולי בטריקה) בעצמנו. חשוב לזכור: תמיד ניתן, מותר ובטוח עבורנו לפתוח דלתות שוב !!!

  אני מזמינה אתכם לשאול את עצמכם איזו דלת אתם מעוניינים לפתוח בחייכם היום.
  סיגל בתר | מלווה לצמיחה
  sigal@betterbeing.co.il 054-3362362

תגובות

סיגל בתר

מאמנת הווייתית לפיתוח אישי ...

עסקים מומלצים בתחום

ארם דקל ארם דקל
ייעוץ עסקי 3D-מימד עיסקי-מימד אישי-מימד ריגשי
דורית לוז - "לזוז" אימון שמזיז עצמאים שרוצים יותר דורית לוז - "לזוז" אימון שמזיז עצמאים שרוצים יותר
דורית לוז "לזוז" - אימון עסקי-סדנת מכירות-הכנה ל10 דקות
ניר מקובסקי מלווה עסקים מנחה סדנאות קפיצה לגובה ניר מקובסקי מלווה עסקים מנחה סדנאות קפיצה לגובה
ניר מקבסקי- מצויינות עיסקית